MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Genel, Kültür-Sanat, Manşet » Yunus Emre Ölümünün 700. Yılında Anıldı
Yunus Emre Ölümünün 700. Yılında Anıldı

İSTAM ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle ölümünün 700. yılı dolayısıyla düzenlenen “Yunus Emre Paneli”nde, Anadolu kültüründe şiirleriyle geniş yer bulan şairin hayatı, şiirleri ve fikirleri konuşuldu.

Ölümünün 700. yılında Yunus Emre’yi anmak için Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Yunus Emre’nin hayatı, eserleri ve sanatı hakkında bilgiler verildi. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğiyle “Yunus Emre Paneli” düzenlendi.

Yunus Emre’nin hayatına, fikirlerine ve şiirlerine ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Yunus’un hayatında doğruluğu temel esas aldığını belirtti.

Araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu, “Edebiyat tarihimizi gözden geçirirken Yunus Emre ile ilişkisi olan kimi okuduysam ‘Çocukluğumda annem, babam, dedem mutlaka Yunus ilahilerini okurlardı, biz o ilahilerin sesleri arasında büyüdük ve onlardan etkilendik, onlar bizim rüyalarımızı süsledi.’ gibi ifadeler gördüm. Bizim evimizde de Yunus Emre divanı vardı. Annemin ve babamın en çok okuduğu kitaplardan biri Yunus Emre divanıydı, kış gecelerinde bize okurlardı.” ifadesini kullandı.

📆 07 Mart 2020 Cumartesi 20:38   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR