MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Kültür-Sanat, Manşet » VI. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu Bakü’de Yapıldı
VI. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu Bakü’de Yapıldı

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu ve V. Türk ve İslâm Dünyası Çocuk Edebiyatı Çalıştayı 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Salonlarında yapıldı.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından düzenlenen VI. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’na Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Enstitüsü, Azerbaycan Milli Konservatuvarı da paydaş olarak destek verdi. Sempozyuma Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kıbrıs, Irak, Kazakistan, Pakistan, Özbekistan, Makedonya, Tataristan, Kırım/Ukrayna, Nahçıvan’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden akademisyen, şair, yazar, gazeteci, editör, yayıncı ve müzisyenler, bestekârlar katıldı.

Ana teması “Çocuk Müziği, Çocuk Şarkıları, Ninniler ve Bestelenmiş Çocuk Şiirleri” olan sempozyuma Türk ve İslâm Dünyası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından çocuk ve gençlik edebiyatı alanında eserler veren yazar, şair, bestekâr, müzisyen ve akademisyenler tarafından çocuk müziği, çocuk şarkıları, ninniler ve bestelenmiş çocuk şiirlerini konu alan bildiriler sundu. Sempozyum 18 Ekim 2018 Cuma günü saat 10.00’da yapılan açılış töreni ile başladı. İki gün boyunca eş zamanlı olarak dört ayrı salonda beş oturumla toplam 20 oturum düzenlendi. Sempozyumda 12 ülkeden toplam 97 katılımcı tarafından 83 bildiri sunuldu.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından ilki 25 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen ve her yıl ekim ayında yapılan Türk ve İslâm Dünyası Çocuk Edebiyatı Çalıştayı’nın beşincisi 20 Ekim 2019 Pazar günü yapıldı. Çalıştayda 2015 yılında düzenen 1. Türk ve İslâm Dünyası Çocuk Edebiyatı Çalıştayı’ndan bugüne Türk ve İslâm dünyası tanımlaması içerisinde yer alan Türkiye ile Yurt Dışı Türkler, Akraba Topluluklar ve İslâm ülkelerinin çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki mevcut durumlarına ve sorunlarına yönelik yapılan çalışmalarda tespit edilen ortak sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik yöntem ve çalışmalar belirlendi. Kısa, orta ve uzun vadeli ortak çalışmalar için hedefler belirlenerek ve bu alanlarda işbirliği yapılmasına dair yöntemler belirlendi. Türk ve İslam Dünyası Çocuk Edebiyatçıları İletişim ve İşbirliği Projesi ile Türk ve İslâm Dünyası genelinde çocuk ve gençlik edebiyatı alanında eser veren şair, yazar, çizer, editör, bestekâr ve müzisyenler ile bu alanda çalışmalar yapan akademisyenlerin iletişim bilgilerinin yer aldığı bir iletişim rehberi hazırlama çalışmalarında gelinen aşama gözden geçirildi. Çocuk ve gençlik edebiyatı alanında ortak antolojiler vb. yayınların hazırlanması ve bu yayınların basılması için hazırlıklar gözden geçirildi.

Çalıştay çalışmaları kapsamında Türk ve İslam Dünyası Çocuk Edebiyatı Tarihi Yazma Projesi, dernek yönetim kurulunun denetim ve düzenlemesi ile her ülke ve topluluk için belirlenen uzmanlarla sürdürülüyor. V. Türk ve İslâm Dünyası Çocuk Edebiyatı Çalıştayı’nda çocuk edebiyatı tarihi yazma çalışması daha önce başlatılmış ülkelerde yapılan çalışmalar gözden geçirilerek hazırlanan kitaplar incelendi. Çalışmaya yeni başlanacak bazı ülkeler için de çalışmayı yürütecek uzmanlar belirlendi. Çocuk ve gençlik edebiyatı tarihi yazma çalışmalarında izlenecek usul ve yöntemler tartışıldı.

Sempozyuma katılan akademisyenlerden bir grup.
Sempozyum açılış programında Azerbaycan Milli Konservatuvarı Gençlik Korosu bir konser verdi.
Galeri
📆 05 Mart 2020 Perşembe 20:52   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...