MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kitap Dünyası, Manşet » Varlıq’ımıza Sahip Çıkmak
Varlıq’ımıza Sahip Çıkmak

İran’da 36 yıl yayınlanan ve Türkçenin en güçlü sesi olan Varlıq dergisi, yeniden yayın sürecinde ikinci sayısını çıkardı.

Prof.Dr. Cevat Heyet tarafından 1979 yılında yayınlanmaya başlayan ve 36 yıl süreyle yayın hayatını sürdüren Varlık dergisi, Prof.Dr. Cevat Heyet’in 12 Ağustos 2014’te vefatından sonra birkaç yıldır yayınlanmıyordu. İran Türklerinin ve tüm dünyada Türkçe konuşanların çok şey borçlu olduğu büyük Türkolog Prof.Dr. Cevat Heyet’in kırk yıla yakın yayınladığı Varlık 2015 yazında yeniden yayınlanmaya başladı.

Prof.Dr. Cevat Heyet’in yeğeni ve manevi mirasçısı, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim görevlisi Mehmet Rıza Heyet tarafından çıkarılan derginin ilk sayısı sadece Arap harfleri ile yayınlanmıştı. İkinci dönemin ikinci sayısı bu ay çıktı. Bu sayıdan itibaren dergide her bir makalenin başında Latin alfabeli Türkiye Türkçesi, Farsça ve İngilizce özeti verilmeye başlandı. Türkçe olan kısım Ortak Türkiye-Azerbaycan Türkçesidir. Ayrıca derginin içindekiler kısmı da Latin alfabeli Türkiye Türkçesi ile veriliyor.
Bu dergiyi tanımanızı ve tanıtmanızı ısrarla öneriyoruz.

Prof.Dr. Cevad heyet tarafından Tahran’da 1979 yılında yayınlanmaya başlanan ve halen yayınlanmakta olan Türk dili, edebiyatı ve tarihiyle alakalı makalelerin yer aldığı dergi, bazı sorunlardan dolayı artık Ankara’dan yayın hayatını sürdürecek. Derginin asıl gayesi İran’da uzun yıllar anadili yasaklanmış olan Türklere dil, edebiyat ve tarihlerini tanıtıp milli şuur kazandırmaktır. Dergideki yazıların %80’i Arap harfleriyle Azerbaycan Türkçesinde olup Farsça yazılara da ara ara yer verilmektedir.

Osmanlı dönemi alfabesiyle Türkçe, Azerbaycan Türkçesi ve Farsça okumayı bilenlere, öğrenmek isteyenlere keyifli bir alıştırma imkanı da sunan Varlık’ın dilde birlik anlayışı açısından tarihî bir önemi olduğunu vurgulamak gerekir. Dilde birlik olmadıkça ilde birlik ve dirlik olmayacağını bilen herkesi Varlıq’ımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Abone olmak için aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

📆 01 Şubat 2016 Pazartesi 18:41   ·   💬 4 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...