MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet » Türkiye’nin okul öncesi eğitim kalitesi yükseliyor
Türkiye’nin okul öncesi eğitim kalitesi yükseliyor

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadircan Özkan, ülkemizde okul öncesi eğitimin son yıllarda kalite standartlarını yükselttiğine değindi.

Prof. Dr. Kadircan Özkan, “Anaokulu eğitimi ülkenin geleceği açısından en önem verilmesi gereken konudur. Çünkü bu yaştaki çocukların geleceğine şekil verebilmek kendisine, ailesine ve ülkesine katkı sağlaması açısından büyük öneme sahiptir. Çocukların özgüven kazanmasında, paylaşımı ve sabrı öğrenmelerinde okul öncesi eğitim önemli bir basamaktır” dedi.
Ülkemizde okul öncesi eğitimin son yıllarda kalite standartlarını yükselttiğine değinen Selahattin Dikmen, “Üniversiteler anaokullarının gelişmesi açısından çok önemli yerlerdir. Daha iyi bireylerin topluma kazandırılması için anaokulu öğretmenlerinin eğitim kalitelerini artırmaları gerekiyor. Burada da başlıca görev üniversitelerindir” diye konuştu.

MEB Okul Öncesi Eğitimi Emekli Genel Müdürü Remzi İnanlı, ‘Okul Öncesi Eğitimin Dünü ve Bugünü’ başlıklı konuşmasında, “M.Ö. 400’lü yıllardan beri okul öncesine önem verilir. Türkiye’de ise Anaokulları Nizamnamesi ile tanıştığımız bu eğitim kategorisi son günlerde daha da gelişerek devam ediyor” dedi. İnanlı, 0-5 yaş grubu çocuklarda eğitimin önemine de dikkat çekerek, “Bu dönem hiç şüphe yok ki çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden geleceğinin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Çocukları iyi alışkanlıklarla ilköğretime hazırlamak, Türkçeyi iyi öğretmek ve kendine güvenen birey haline getirmek için bu dönemi iyi değerlendirmek gerekiyor” dedi.

📆 08 Ekim 2014 Çarşamba 01:32   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR