MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Duyuru » Türkiye’nin ilk çip fabrikasının temeli atıldı
Türkiye’nin ilk çip fabrikasının temeli atıldı

3(Muhabir: Selma Kasap – Mehtap Yılmaz)

ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi’nin ortaklığında kurulan savunma, uzay, haberleşme ve enerji sektörleri için teknolojilerin geliştirileceği Türkiye’nin ilk çip fabrikası “AB-MikroNano” şirketinin temeli Bilkent yerleşkesinde yer alan Bilkent Cyberpark Teknokent bölgesinde düzenlenen törenle atıldı.

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar ve davetliler katıldı.

Bakan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, temel atma töreninde bulunmaktan memnun olduğunu belirterek, “Çünkü Türkiye’nin elini kolunu bağlayan iplerden birini daha kesiyoruz. Türkiye düne göre bir adım daha özgür, bir adım daha güçlü, bir adım daha kendine güvene sahip olacak. Galyum nitrat temelli çip teknolojisini paranız olsa da alamazsınız, değerinin ne kadar olduğu önemli değil.” ifadesini kullandı. Bakan Yılmaz, 10 milyon ton patates üretileceğine 1 kilogram çipin ihraç edilmesinde çok daha karlı duruma geçildiğini vurguladı.

“Başkalarının bilgisi orta gelir tuzağına düşürüyor”

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, başkalarının ürettiği bilgiyle üretim yapmanın o ülkeyi orta gelir tuzağına düşürdüğünü anlattı. 2004’den önce araştırma fonlarının hemen hepsinin TÜBİTAK’ın kendi araştırma projelerine harcadığını, bu nedenle ülkenin çok geride kaldığını belirten Atalar, bu nedenle üniversitelerin araştırma projesi yapmayı son 10 yılda öğrendiğini söyledi.

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Başkanı ve AB-MikroNano şirketinin Genel Müdürü Prof. Dr. Ekmel Özbay, Türkiye’de Ar-Ge sonucu geliştirilen galyum nitrat temelli çiplerin ticari ürün olarak üretiminin yapılacağı bir fabrikanın kurulduğunu bildirdi.

Türkiye’deki ilk çipi yapmadıklarını, daha önce TÜBİTAK’ta ve ODTÜ MEMS Merkezi’nde de çiplerin yapıldığını anımsatan Özbay, ancak bunların Ar-Ge seviyesinde kaldığını ifade etti.

“İnsanlık için büyük bir adım”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, ay’a ilk ayak basan astronot Neil Armstrong’un “Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözüne atıfta bulunarak, “Biz burada mütevazı bir tören yapıyoruz ama çip tarihi için önemli bir an yaşanıyor. Bu adım burada kalmayacak önümüzdeki dönemde çok daha güzel adımlar atılacak” ifadesini kullandı.

Canpolat, Türkiye’nin silikon trenini de yakalayacağını belirtti. ASELSAN’ın Türkiye’nin çip endüstrisinde bütün alanlarda var olmasını sağlamayı hedeflediğini vurgulayan Canpolat, gelecekte bütün sektörlerin temelinde çip sektörünün bulunacağına işaret etti. Türkiye’nin mutlaka çip sektöründe var olması gerektiğine değinen Canpolat, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından katılımcılar, temeli atmak için butona bastı.

📆 01 Ocak 2015 Perşembe 12:00   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR