MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Duyuru » Türkiye’nin İlk Alpakası Doğdu
Türkiye’nin İlk Alpakası Doğdu

Selçuk Üniversitesinin yürüttüğü bilimsel bir proje kapsamında Avustralya’dan Türkiye’ye getirilen alpaka develerinden biri doğum yaptı.

(Ayşe Şensoy-Konya)

Selçuk Üniversitesi ile Avustralya merkezli Global Alpacas Şirketi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Türkiye’ye getirilen alpaka develerinin ilk doğumu gerçekleşti. Alpakalar için SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde oluşturulan özel yaşam alanınında doğumu gerçekleşen Türkiye’nin ilk alpaka yavrusu, 7 kilo 80 gram ağırlığında dünyaya geldi. Diğer 7 alpakanın doğumunun ise ekim ayının sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

SÜ Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Esad Sami Polat, yaptığı açıklamada, dünyanın en kaliteli yününün üretildiği cins olan alpaka develerinin Türkiye’ye uyum sürecinde önemli aşama kaydettiklerini söyledi. Bu aşamalardan birini daha zahmetsiz şekilde tamamladıklarını belirten Polat, “355 günlük gebelik sürecini başarıyla tamamlayan alpakalarımızdan biri yavrusunu dünyaya getirdi. Avustralya’da doğal çevrelerinde hiçbir müdahaleye gerek kalmadan doğumlarını gerçekleştiren alpakalar, Türkiye’de de aynı şekilde müdahalemize gerek kalmadan doğum yaptı” diye konuştu.

Yavru alpakanın tüm kontrollerinin dikkatli şekilde yapılıp, gelişiminin tüm aşamalarının rapor edildiğini ifade eden Polat, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ilk alpaka yavrusu 7 kilo 80 gram ağırlığında dünyaya geldi. Doğumunun ardından ilk günlerde emme refleksi henüz oluşmadığından, birkaç gün biberonla inek sütü verdik. İnek sütü içerik olarak alpaka sütüne çok yakındır. Daha sonra annesine alıştı. Annesinin de günlük 700 gram sütü var. Bu da yavrunun gelişimi açısından çok güzel bir sonuç. Günde en az 5 defa emdiğini gözlemliyoruz. Yavru 6 haftalık olduğunda da ek gıdaya başlayacağız. Büyüme aşamasının sorunsuz geçmesi için özel olarak hazırlanmış bir karışımla besleyeceğiz. Boy ve kilo ölçümlerinde de gayet sağlıklı olduğunu gözlemledik. Bu gelişimle kışa daha iyi bir ağırlıkta gireceğini düşünüyoruz.”

📆 20 Ekim 2014 Pazartesi 21:55   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR