MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Duyuru » TÜRKİYE’DEKİ DÜNYA MİRASLARINA İKİ ESER DAHA
TÜRKİYE’DEKİ DÜNYA MİRASLARINA İKİ ESER DAHA

964_cumalikizik
2014 yılında İzmir Bergama’daki Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ile Bursa Cumalikızık’ın Dünya Miras Listesi’ne katılmasıyla Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’nde 13 adet kültürel varlığı bulunmuş oldu.

Ülkemizin üzerinde bulunduğu topraklar bugüne kadar birçok devlet ve imparatorluğa ev sahipliği yaptı. Burada kurulan devletler topraklarımız üzerinde sayısız eser meydana getirdi ve bu eserlerden birçoğu günümüze kadar varlığını kuruyarak geçmişe dair bir ışık kaynağı oluyor.

Dünya üzerinde hayranlık bırakan güzelliklere sahip olan ülkemize bu kültür mirasları sayesinde her yıl milyonlarca turist gelmekte, medeniyetin doğup geliştiği yer olan ‘Anadolu’yu tanımaktalar.
21
Eski medeniyetlerden kalan her şey sadece ülkemizin değil tüm insanlığın ortak mirasıdır. Bunun için onlara bilinçli olarak sahip çıkmak amacı ile UNESCO tarafından 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” yapılmış ve 1983 yılında ülkemiz buna imza atmıştır.

Uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere “Dünya Mirası” statüsü tanınmaktadır. Sözleşmeyi kabul eden üye devletlerin UNESCO’ya başvurusuyla başlayan ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ve Uluslararası Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği uzmanlarının başvuruları değerlendirmesi sonunda tamamlanan bir işlem dizisinden sonra aday varlıklar Dünya Miras Komitesinin kararı doğrultusunda bu statüyü kazanmaktadır.

2014 yılı itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1007 kültürel ve doğal varlık bulunmakta. Bunların 779 tanesi kültürel, 197 tanesi doğal, 31 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır.
Ülkemizin yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 13 adet varlığımız alınmıştır.
BU VARLIKLAR:
İstanbul’un Tarihi Alanları
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşaş (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum)
Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta)
Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla)
Safranbolu Şehri (Karabük)
Truva Antik Kenti (Çanakkale)
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi
Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)
İzmir, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı
Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu

KÜLTÜREL OLARAK:
Nevşehir Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Denizli, Pamukkale-Hierapolis
hem kültürel, hem doğal miras olarak listeye alınmıştır.

📆 03 Ocak 2015 Cumartesi 23:20   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR