MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Genel » Soğuk havada “Osmanlı atları” unutulmadı
Soğuk havada “Osmanlı atları” unutulmadı

osmanliatlari-jpg20150110123252
(KÜTAHYA – Selma Kocabaş)
Tavşanlı ilçesinde, ilk kez geçen yıl görüntülenen ”Osmanlı atları”nın kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle aç kalmaması için yaşam alanlarına yem bırakıldı.

Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman İşletme Müdürlüğü ile yaban hayatını korumak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Daha önce başka yaban hayvanları için doğaya yem bıraktıklarını belirten Hatipoğlu, şöyle konuştu:

“Bu sefer de ilçemize başka bir değer katan ve ilk kez geçen yıl görüntülenen Osmanlı atları için yem getirdik. Osmanlı döneminden kalan ve tamamen vahşi hayatta yaşayan yaban atlarını da bizzat görme imkanına kavuştuk. Yaptığımız gezi ve çalışma sırasında doğal ortamlarını yakından gözlemledik. Bundan sonra da doğal hayatı koruma altına almak için gerekli çalışmaları yapacağız. Bu atlarla ilgili bilimsel çalışmaların yapılması ve bu yörede gerek bu hayvanların gerekse doğal hayattaki diğer hayvanların korumasına yönelik çalışmalarda bulunacağız.”

Hatipoğlu, bu atların, ilçenin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklar olan Bursa, Kütahya, Bilecik, Tavşanlı ve Domaniç sınırları içinde kalan, Yaylacık ormanlarında yaşayan atlar, ilk kez geçen yıl görüntülenmişti. Birkaç sürü halinde yaşayan atların, Osmanlı’nın sön dönemlerinde bölgede kurulan tımarlı sipahilere ve saraya at yetiştiren çiftliklerden bırakılan atlardan ürediği öngörülmüştü. Uzmanlar tarafından bölgede yapılan araştırmalarda, bu atların çok güçlü bir soydan geldiği kanısına varılmıştı.

📆 10 Ocak 2015 Cumartesi 16:07   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR