MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kültür-Sanat, Manşet » Sığınmacı Çocukların Eğitimine Destek
Sığınmacı Çocukların Eğitimine Destek

Lale Bildirici Büyükkarakaya(AA)

Yeryüzü Çocukları Derneği, Türkiye’de bulunan yabancı çocukların, pandemi sürecinde okullarını bırakıp işçi olarak çalıştırılmalarının önüne geçmek için onlara burs imkanı sağlayarak destek oluyor.

2016’da kurulan Yeryüzü Çocukları Derneği, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelen ve ailelerine destek olmak için okumak yerine çalışmak zorunda kalan çocuklara yardım ediyor. “Onun İşi Okumak” sloganıyla Ocak 2016’dan beri birçok çocuğun eğitimini güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlayan dernek, sığınmacı çocukların online eğitimlerini sağlamaları için tablet dağıtımı da yapıyor.

Yeryüzü Çocukları Derneği Eğitim Koordinatörü Betül Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamera karşısında “Çalışmak değil, okumak istiyorum” diyen bir çocuğun serzenişinden hareketle, pek çok hayırseverin birleşmesiyle derneklerini kurduklarını söyledi. Sığınmacı işçi çocuklara eğitim ve psiko-sosyal destek vererek eğitim hayatlarını sürdürmelerini sağladıklarını dile getiren Ünlü, şunları anlattı:

2016- 2020 yılları arasında 331 çocuğa ulaştıklarını aktaran Ünlü, 7-18 yaş arasındaki çocuklara yaz okullarında Türkçe dili, okul öncesi eğitim ve ağır travma yaşayanlara psiko-sosyal destek verdiklerini kaydetti.

Pandemide örgün eğitim bitip, ‘online eğitime’ geçilince, aileler ve çocuklarda okul kapandı algısı oluştu. Okula yazdırdığımız çocuklar, pandemi dönemine girilince tekrar iş hayatına dönmeye başladılar. Çocuklar için bu dönemde yeni mücadeleye girerek onların eğitim burslarını artırdık. Evde teknolojik alet olmadığı için çocukların online eğitime katılmaları zor oluyordu. Ev kalabalık ve en az 5 çocuk olduğu için hangi biri EBA’ya girebilecekti. Dernek olarak çocukları, okula teşviki için yeni bir sistem geliştirdik. Şu anda aktif olarak dernek sistemimizde bulunan 88 ailemiz bulunuyor. Bunlardan 45 tanesi öncelikli ve hiçbir şekilde teknolojiye ulaşımı yoktu. O 45 aile için kampanya kapsamında topladığımız tabletleri teslim ettik. Çalışan çocukları da tekrar işten çıkarıp tabletlerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Bu kampanyamız da devam ediyor. Pandemi sürecinde okulu bırakıp tekrar işe dönen çocukların eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için onları açık öğretime yazdırdık. Açık öğretime yazılmalarını sağlayarak okullarının devam etmesini ve çalışarak eve katkıları da olabileceğini anlattık. Devletin düzenlediği projelerden biri olan mesleki teknik eğitim merkezlerine de çocukları yönlendirdik. Onların eğitimlerini devam ettirebilmeleri için mücadele veriyoruz. 

📆 05 Ocak 2021 Salı 19:57   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...