MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kitap Dünyası, Manşet » SAVAŞ AYAKKABI ÖLÜM
SAVAŞ AYAKKABI ÖLÜM

11072216_612274755573174_1727835613_n
Gazetemizin yazarı ve Azerbaycan temsilcimiz, Azerbaycan Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Bölüm Başkanı Geşem Necefzade’nin Savaş Ayakkabı Ölüm isimli kitabı Türkiye Türkçesi ile yayınlandı.

Azerbaycan edebiyatının nispeten genç şairler nesline mensup Geşem Necefzade’nin bu kitaptaki şiirlerinde en çok Karabağ, ayakkabı, kadın (kız), şehir ve köy, çeşitli yüzleriyle işlenmiştir. Bu şiirlerde günlük hayatta, başta geçim derdi olmak üzere insanın çektiği büyük sıkıntılar da yer bulmuştur. Fakat şair bunların sosyal ve siyasi sebeplerine göndermelerde bulunmaz. Durumun değişip değişmeyeceğine dair hiçbir ima yoktur bu şiirlerde. Alçak sesli bir söylenmeden bahsedilebilir olsa olsa. O manzaranın fotoğrafını çekmekle yetinir.

Bununla birlikte bu kitaptaki şiirler, günümüz Azerbaycan toplumunu tanıyıp anlamada bence iyi ipuçları verir elimize. Yanı başımızda, bizi çok yakından izleyen, takip eden ve seven kardeş ülkenin insanlarının duygularını, düşüncelerini ve karşı karşıya kaldıkları güçlükleri buluruz onlarda biz.

Gaşem Necefzade’nin şiirlerinde köy ve kır hayatı canlı tablolar halinde yerini alır. Zira o buradan gelmiştir şehre. Ve onlarda saflık vardır, doğallık vardır, çocukluğumuz vardır.

Şair bizim hergün yanından geçtiğimiz hiçbir olağanüstülüğü olmayan nesnelere başka bir açıdan bakılabileceğini bu şiirlerde yansıtarak şaşırtır bizi!

Sözün gelişinden anlaşılabilecek bazı kelimeleri Azerbaycan havasını taşıyacağı düşüncesiyle muhafaza ettik. Söz vurgunları onları anlamada güçlük çekmeyeceği gibi Azerbaycan Türkçesinin kendine mahsus çeşnisini de tatma fırsatı bulacaklardır.

📆 30 Mart 2015 Pazartesi 22:19   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR