MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Duyuru » ROBOCOP TÜRK SANATÇININ ÇİZGİSİYLE HAYAT BULDU
ROBOCOP TÜRK SANATÇININ ÇİZGİSİYLE HAYAT BULDU

00000
(Anadolu Ajansı)
“Yarı insan-yarı robot” RoboCop’un Last Stand-Son Direniş adlı 3. serisini, en iyi çizerler arasından sıyrılan Türk illüstrasyon sanatçısı ve akademisyen Mehmet Korkut Öztekin (38) çizgi romana aktardı.
Milyonların hayranı olduğu “yarı insan-yarı robot” RoboCop’un Last Stand-Son Direniş adlı 3. serisini, en iyi çizerler arasından sıyrılan Türk illüstrasyon sanatçısı ve akademisyen Mehmet Korkut Öztekin çizgi romana aktardı, adını dünyanın sinema, senaryo ve yayınevi devleriyle birlikte yazdırdı.
Yönetmenliğini ilk olarak 1988 yılında Paul Verhoeven’in yaptığı, senaryo yazarlığını ünlü çizgi romancı Frank Miller’in üstlendiği RoboCop’un macerasına yıllar sonra bir Türk sanatçı da eklendi.
Miller’in kaleme aldığı senaryoyu ilk olarak çizgi romana aktaran Juan Jose Ryp’ten yıllar sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Mehmet Korkut Öztekin de RoboCop çizeri oldu.
Frank Miller’in RoboCop 3 filmi için Metro Golden Mayer Stüdyoları’nın isteği doğrultusunda kaleme aldığı, Steven Grant’ın çizgi roman senaryosu formatına dönüştürdüğü ve Öztekin tarafından kaleme alınan eserin ilk cildi mart ayında, ikincisi 16 Aralık’ta BOOM! Studios tarafından yayımlandı. ABD’deki raflarda yerini alan, İspanyolca ve Fransızca basımı da yapılan RoboCop 3 Last Stand- Son Direniş’in internet üzerinden elektronik formatta satışı da başladı.
Daha önce meşhur İngiliz yönetmen Clive Barker’ın Brandon Sieferd ile kaleme aldığı Hellraiser projesinde Tom Garcia ile çalışan Mehmet Korkut Öztekin, sonrasında RoboCop 3 için aldığı teklifi şöyle anlattı:
“Beni aktör gibi denemeye aldılar, senaryoyu 2 sayfa halinde çizip yolladım. Seçici heyet MGM lisans ofisinde çalışan sorumlulardı ve adları gizli tutuluyordu. Birçok çizer davet edilmiş, benim çalışmalarım beğenilmiş. Ben de ‘tamam’ dedim, anlaştık. İlk etapta proje gizli tutuldu. Bir süre sonra BOOM! Stüdyoları internet üzerinden afişleri yayınladı. İlk defa adımı Frank Miller’ın adıyla yan yana gördüm. Bu proje, bir çizer olarak hayallerinizde göreceğiniz cinsten bir fırsat.”

📆 03 Ocak 2015 Cumartesi 23:08   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR