MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Bilim, Haberler, Manşet » Psikologsuz Oyun Firması Olmamalı
Psikologsuz Oyun Firması Olmamalı

Pandemi nedeniyle ilginin son iki yılda zirve yaptığı dijital oyunlar, çocukların gelişimine olumlu ya da olumsuz ciddi etkiler yapabiliyor. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının oynadığı dijital oyunların niteliği ve içerdiği öğelere konusunda dikkat etmeleri gerekiyor.

Uygulama marketleri oyunlara erişim noktasında tavsiye niteliğinde uyarılar koysa bile, özellikle ebeveynlerinin cihazlarından marketlere erişim sağlayan çocukların kendilerine olumsuz etkiler yapabilecek oyunlara ulaşımında engel olacak bir mekanizma bulunmuyor. Bu yüzden çocuklar marketlerde erişime açılan tüm oyunlara herhangi bir sınırlama olmadan ulaşma imkanına sahip olabiliyor.

Çocukların oynadığı oyunlarda gelişimlerine olumsuz etki sağlayabilecek öğelerin bulunmaması adına tüm oyun geliştirme süreçlerini psikologlar gözetiminde gerçekleştiren Mayadem’in Uzman Gelişim Psikoloğu Çağla Nur Ünal konu ile ilgili “Oyun firmaları çocuklar için kaliteli ve güvenilir içerikler üretmeyi amaç edinmeli. Burada içerik üretilirken çocuğun gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Gelişimin nasıl desteklenebileceği ilk aşamada düşünülür. ‘Çocuğun bulunduğu gelişimsel dönemin ihtiyaçları nelerdir ve bu ihtiyaçların karşılanmasına, çocuğun potansiyelini gerçekleştirmesine üreteceği içerikle nasıl bir katkı sağlayabilir?’ sorusu daima sorulmalıdır. Bir gelişim psikoloğu olarak çocukla buluşacak içeriklerin bu şekilde bilinçle ve titizlikle hazırlanmasından mutluluk duyuyorum.” dedi.

Mayadem’de görev yapan Psikolog Mehmed Nihad Özkaya konu ile ilgili; “Dijital oyun da kitaplar, dizi/filmler gibi özünde birer içeriktir. İnsanlığa, bireye faydalı olabilecek, ufuk açıcı, öğretici kitap ve filmler olduğu gibi dijital oyunlar da vardır. Bu içeriklerle vakit geçiren bizler aslında onları birer yemek gibi tüketiyoruz. Özensiz hazırlanmış, katkı maddeli, insan bedenine faydası olmayan yemekler olduğu gibi bedene son derece faydalı, dengeleyici, doyurucu, özenle hazırlanmış hatta ve hatta bir sanat eserine benzeyen yemekler de mevcuttur. Bu durumda bizler aynı sofradaki gösterdiğimiz hassasiyeti, kendimiz ve çocuklarımız için – nasıl her şeyin organik ve doğalını seçiyorsak – dijital oyunları da bu hassasiyetle ‘oluşturmalı, seçmeli ve tüketmeliyiz’.” dedi. 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu “Mobil oyunlar günümüzde kaçınılmaz olarak önemli bir yere sahipken; pandemi koşulları sonrası eğitimini dahi internet üzerinden almak durumunda olan çocukların ve gençlerin mobil oyunlara ilgisinin ve erişiminin önemli ölçüde arttığını gözlemliyoruz.

Çocuklara yönelik güvenli ve gelişimlerine katkı sağlayacak oyunlar üretme amacı ile geleceğimiz olan çocukların güvenli, eğlenceli ve eğitici oyunlara erişimini sağlamak, oyunlarımızın çocukların yaşına uygun öğelere sahip olmasını birinci öncelik olarak görmeliyiz. Bu yüzden oyunların tüm aşamalarında psikologlar gözetiminde süreçler yürütülmeli. Çocukların gelişimine olumlu katkılar sağlayacak oyunlar üreten tüm firmalara faaliyetlerini bu şekilde yürütmeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz. ” şeklinde konuştu.

Galeri
📆 29 Ağustos 2021 Pazar 12:12   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...