MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Kitap Dünyası, Manşet » Okuma Eğitimi yenilenerek yayınlandı
Okuma Eğitimi yenilenerek yayınlandı

Prof. Dr. Ali Fuat ARICI’nın yazdığı Okuma Eğitimi isimli eser, Pegem Akademi Yayıncılık tarafından içerik ve şekil olarak yenilenmiş biçimiyle yeniden basıldı.

Çocuk ve gençlere okuma alışkanlığı ve okuma zevki kazandırmak isteyen öğretmenlerin, diğer eğitimcilerin, anne ve babaların başucu ve başvuru kaynağı olarak mutlaka okumaları gereken Prof. Dr. Ali Fuat ARICI’nın yazdığı Okuma Eğitimi isimli eser içerik ve şekil olarak yenilenmiş biçimiyle yeniden basıldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Ali Fuat ARICI’nın çocuk edebiyatı alanındaki birikimlerinden de yararlanarak kaleme aldığı eser, bazı üniversitelerin eğitim fakültelerinde ders kitabı olarak da okunuyor.

Prof. Dr. Ali Fuat ARICI, okuma eğitimi konusunda şunları söyledi:
“Herkesin mutlaka severek okuyabileceği kitaplar vardır.” veya başka bir ifadeyle “Her öğrenciye okuma alışkanlığı kazandırılabilir”. Ancak başta aileler olmak üzere öğretmenlere, okula ve çevreye önemli görevler düşmektedir. Okumaya başlama genelde çocukluk döneminde olduğu için anne babaların kitaba ve okumaya ilgisi, çocuğun tutumunu da belirler. Türkiye’nin okuma gerçeği de dikkate alınarak ailelere yönelik okuma eğitiminin verilmesi bu konuda çok yararlı olabilir. Aileler çocuklarının TV, internet vb. yayınlar konusunda seçici olmalarını sağlayabilir ve yine bu amaçla ailede bütün bireylerin uyduğu okuma zamanı oluşturulabilir.

Okuma konusunda öğretmenlere düşen en önemli görev, kitabı ve okumayı öğrencilere sevdirmektir. Öğretmen, kitap okumaktan hoşlanmayan öğrencileri kısa, resimli ve onların ilgisini çekebilecek kitaplar okumaya teşvik ederken okuma alışkanlığı kazanmış öğrencileri de edebi değer taşıyan eserleri okumaya yönlendirmelidir. Öğretmenler, kitapların nitelikli olmasının yanı sıra sürükleyici olmasına da özen göstermelidir. Yeri geldiğinde yapılan küçük yardımlar ve özendirmelerle, düzenlenen yarışmalarda verilen ödüllerle öğrencilerin okuma zevki ve okuma alışkanlığı kazanmaları sağlanabilir. Ayrıca hazırlanan yeni öğretim programındaki okuma etkinliklerinin derslerde uygulanması da bu konuda yararlı olabilir.

📆 11 Haziran 2018 Pazartesi 22:44   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...