MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kültür-Sanat, Manşet » Nobel Kimya Ödülü ilk kez bir Türk’ün
Nobel Kimya Ödülü ilk kez bir Türk’ün

Nobel Kimya Ödülü ilk kez bir Türk’ün. Mardin doğumlu Prof. Aziz Sancar “Yıllarca yaptığım çalışmaların bir ödülüdür. Büyük kısmını Türkiye’ye borçluyum çünkü Türkiye bana üstün dereceli bir eğitim verdi” dedi.

Bu yıl Nobel Kimya Ödülü, DNA onarımı konusunda çalışmalar yapan Prof. Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich verildi. Çalışmalarını ABD’de Kuzey Carolina Üniversitesi’nde devam ettiren Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel ödülü alan ikinci Türk oldu.
Al Jazeera Türk’e konuşan Prof. Aziz Sancar, ödülü kazanmaktan onur duyduğunu söyledi. 69 yaşındaki Sancar , “Yıllarca yaptığım çalışmaların bir ödülüdür. Büyük kısmını Türkiye’ye borçluyum çünkü Türkiye bana üstün dereceli bir eğitim verdi. O dönemin koşullarında ilk ve ortaokulda, lisede olağanüstü bir eğitim aldım. ” diye konuştu.
Savur’da iki yıl doktorluk yaptı
Sancar okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren 10 çocuklu bir anne babanın çocuğu olarak 1946’da doğdu. Kendi deyişiyle orta halli bir çiftçi ailesinin çocuğuydu. Mardin’den Nobel’e uzanan hikâyesi azmin göstergesi. İlk ve ortaöğrenimini Savur ve Mardin’de tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Sancar, Savur’da iki yıl doktor olarak çalıştı.
Doktorluk yaptıktan sonra araştırma yapmak için yurt dışına gitmek istedi. O dönemde Türkiye’deki imkânlarla yüksek seviyede bilim yapmanın mümkün olmadığını söyleyen Sancar, “1974’te… O zaman imkanlar yoktu ama çok şükür şimdi var. Türkiye’de bilime çok yatırım yapılıyor. Bilim adamları teşvik ediliyor. 10-15 yıl içinde Türkiye’den de ödül alacaklar çıkacaktır” diye konuştu.
“Haftada 6,5 gün günde 12 saat çalışıyorum”
10 kişilik ekibi ile çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Sancar, “Haftanın altı buçuk günü günde 12 saat çalışıyoruz” diyor.
Sancar, genç bilim insanlarına çok çalışmalarını tavsiye ediyor: “Türkiye’de güzel imkânlar var. Çok çalışmak lazım.”

📆 07 Ekim 2015 Çarşamba 21:34   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...