MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Manşet » Nahçıvan’dan Doç.Dr. Elhan Yurdoğlu Aramızda
Nahçıvan’dan Doç.Dr. Elhan Yurdoğlu Aramızda

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nahçıvan Bölümü, Güzel Sanatlar, Dil ve Edebiyat Enstitüsü Halk Edebiyatı Bölüm Başkanı, gazeteci yazar Doç.Dr. Elhan Yurdoğlu, Çocuk ve Genç ailesine katıldı. Gazetemizi Nahçıvan’da temsil edecek olan Yurdoğlu, çocuk ve gençlik edebiyatı alanında birçok uluslararası akademik çalışma yapmış ve birçok eseri yayınlanmış bir akademisyen.

Gazetemizde köşe yazıları, şiir ve çocuk edebiyatı haberleri ile yer alacak olan Elhan Yurdoğlu’nun şiir, folklor, halk edebiyatı alanlarında 9 kitabı yayınlandı. Türkiye Türkçesinden  Azerbaycan Türkçesine aktardığı eserleri de var.

2011 yılında genç yazar dalında Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ödülüne layık görüldü. 2015 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından “Terakki” madalyası ile ödüllendirildi.

Azerbaycan Yazarlar Birliği, Azerbaycan Gazeteciler Birliği, Nahçıvan Özerk Cümhuriyeti Basın Şurası İdari Heyeti, Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Danışma Kurulu üyesidir. İstanbul Üniversitesi, Türkiyat Mecmuası’nın Nahçıvan Özerk Cümhuriyeti temsilcisidir.

Elhan Yurdoğlu, 09 Mayıs 1980’de Nahçıvan Özerk Cümhuriyeti’nin Şerur ilçesinin Yurtçu köyünde doğdu.  İlk ve orta okulu doğdu köyde tamamladı. 1994-1998 yıllarında Guba Özel Türk Lisesi’nde öğrenim gördü. 1998’de üniversiteye başladı ve 2002’de Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tarih-Filoloji Faklütesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

2004-2006 yıllarında aynı üniversitede “Halk Edebiyatı ve Mifoloji” bölümünde yüksek lisans okudu. 2012’de Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Folklor Enstitüsü’nde “Folklorşünaslık” ihtisası üzerine doktorasını tamamladı. Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Nahçıvan Bölümü’nde Halk Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. 

Evli ve iki çoçuk babası olan Elhan Yurdoğlu, Nahçıvan’da yaşamaktadır.

Galeri
📆 09 Ocak 2021 Cumartesi 16:46   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...