MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Manşet » Mülteci çocukların eğitimi tartışıldı
Mülteci çocukların eğitimi tartışıldı

multeci-cocuklarin-egitimi-612962-664x354

Ülkemizdeki mültecilerin çocukların eğitim alanındaki sorunlarına yönelik yapılan istişare toplantının ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bilgi paylaşımı ve farklı fikirlerinde dinlendiği toplantıda çözüm ve öneriler dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014/21 sayılı Yabancılara Yönelik Eğitim Öğretim Hizmetleri Genelgesinin yayımlanması ile birlikte ülkemizdeki mülteci, sığınmacı ve kitlesel akından etkilenen illerde yürütülecek çalışmalarla eğitime erişim ve kaliteli eğitim hizmetlerinin sunulması sağlanacağı bildirildi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük başkanlığında düzenlenen istişare toplantısına, (UNICEF) Türkiye temsilcileri ve İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın yansıra, Mersin, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Mardin, Batman, Kahramanmaraş illerinin milli eğitim müdürleri katıldı.
Açılış ve tanışmanın ardından toplantıda, önümüzdeki dönemde uygulamaların sorunsuz hayata geçirilebilmesi ve uygulamalarda birlik sağlanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığında görevli Selman Işık yeni genelgeyi tanıtarak yol haritası hakkında salondakilere bilgi verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, yaptığı konuşmada, ülkemizde eğitim alamayan mülteci durumundaki çocukların, hızlı bir şekilde yarım kalmış eğitimlerinin ülkemiz içerisinde devamını sağlayarak mevcut durumdaki çadır sınıfların artan göçle yeterli olmadığını sürekli sığınmacı grupların çoğalmakta olduğunu, gerek yükün azalması için gerekse mevcut standartlara göre eğitimin olması açısından bazı uygun görünen illerdeki okullarda öğrencilerin belirli mevzuat çerçevesinde eğitim görebileceklerini belirtti.
Artan göç dalgası ile birçok sorununda beraberinde geldiğini çok iyi bildiklerini ifade eden Büyük, yeni çalışmalar yaptıklarının da altını çizdi. Anemon Oteli’ndeki toplantı, mevcut durumu daha iyi yerlere getirebilmek adına, öneri, talep ve fikirlerin dinlenmesi, görüş alış verişinde bulunmasının ardından son buldu.

📆 15 Ekim 2014 Çarşamba 18:17   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR