MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Kültür-Sanat, Manşet » Mars’a Ulaşan Başarı
Mars’a Ulaşan Başarı
Elif Eda Güneş’in Yozgat’tan Mars’a uzanan yolculuğu konuşuluyor.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin bir köyünde dünyaya gelen Elif Eda Güneş, 15 yaşındayken kağıt ve kalemle kodlamayı öğrendi… Hazırladığı proje ile Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasına katılan Güneş, Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine dahil olmaya hak kazandı. Kendi imkanıyla yazılım geliştiren Elif Eda Güneş, bugünlerde köy köy gezip, çocuklara bilim ve teknoloji konusunda eğitim veriyor.

(DHA) Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Curali köyünde okuma yazma bilmeyen Mustafa-Hatice Güneş çiftinin 3 kızından en küçüğü olan Elif Eda, henüz 15 yaşındayken yazılıma merak saldı.

Güneş, evde internet ve bilgisayar olmamasına rağmen kağıt ve kalem ile kodlama yöntemini öğrendi. Girdiği sınavda başarılı olarak lise eğitimi için Kayseri’ye gelen Güneş, burada da kendi çabasıyla yeni yazılım hazırladı. Bu proje ile Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasına katılan Güneş, Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine dahil olmaya hak kazandı.

Elif Eda Güneş, yaptığı açıklamada, hayallerini gerçekleştirmek için Yozgat’taki köyünden Kayseri’ye geldiğini söyledi. Küçüklüğünden bu yana hayal kurduğunu kaydeden Güneş, şöyle konuştu:

“Ben hayallerimi hedefe dönüştüremiyordum. Gerçekleşmesini düşündüm ve ortaokulda çok çalıştım. Kayseri’de bir Anadolu lisesi kazandım. Buraya geldikten sonra da mücadelem başladı. 9’uncu sınıfta çeşitli işlere imza attım. Okula bilim ile ilgili etkinlikler getirmeye çalıştım. 60 kişilik bir ekip oluşturarak bilim sohbetleri yaptık. Mücadele için biraz fedakarlık olması gerekiyor. Ben mücadelemin fedakarlığını da ailemden ayrılarak verdim. Ailem kışları yanımda kalıyor ama yazları köye gitmek zorunda kalıyor. Ben de kendimi yalnız idare ediyorum. İnsanların bir şeylerden fedakarlık etmesi gerekiyor. Şu an çok mutluyum. Artık kendimi geliştirebiliyorum. Köyde kalsam bunlar olmayacaktı. Hiçbir insana dokunamayacaktım ve benim hayallerimden birisi buydu. İnsanlara dokunup hayatlarını değiştirip daha güzel bir dünya için uğraşmak istiyorum.”

Şu ana kadar 5 proje gerçekleştirdiğini anlatan Elif Eda Güneş, halen ‘Kelebek Etkisi’ projesini geliştirdiğini, köy köy gezerek, çocukları bilim ve teknoloji ile tanıştırdığını söyledi. Şu an proje olarak sağlık alanına yönelmek istediğini belirten Güneş, “Şu an mühendislik öğrencileriyle Erciyes Teknopark’ta proje yaptığım insanlar benden çok büyük. Ben oraya 16 yaşındayken girmiştim. Ben en küçükleriyim. Bana ‘yapamazsın’ diyenler çok fazla oluyordu. Yapacağıma inanmış gibi gözüküp, inanmadığını o kadar belli eden insanlar beni içten içe üzüyordu. Ben çocuklarla buluştuğumda tekrar enerji toplayıp tekrardan mücadele etmeye başlıyordum. Geleceğimizin umutlarının onlar olduğunu düşünüyorum. Onlar için de asla mücadelemden vazgeçmeyeceğim.” diye konuştu.

Galeri
📆 09 Mart 2020 Pazartesi 21:48   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...