MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kültür-Sanat, Manşet » Liseli Neval Çam İşaret Dilini Tercüme Eden Yazılım Yaptı
Liseli Neval Çam İşaret Dilini Tercüme Eden Yazılım Yaptı

İŞİTME ENGELLİLERE TERCÜMAN OLDU

Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde eğitimini sürdüren Neval’in en büyük hayali teknolojinin merkezi olarak bilinen Stanford Üniversitesi’nde okumaktı. Amacına giden başarı yolunun temellerini sınıf arkadaşıyla birlikte attı. Henüz 10’uncu sınıftayken “Leap Motion Aracılığıyla İşaret Dili Tercüme Cihazı“nı geliştirdi. Projede , işitme ve konuşma engelli kişilerin günlük hayatlarında işaret dilini bilmeyenler ile de rahatça iletişim kurabilmesine olanak sağlıyor.

Lise öğrenimi sürdüren Neval Çam işitme engellilerin daha kolay iletişim kurması için işaret dilini tercüme yapabilen bir yazılım geliştirdi. Microsoft tarafından yılın en başarılı kadın yazılım girişimcisi seçilen Neval, Stanford Üniversitesi’ne tam burslu kabul edildi.

Başarıya insan hayatını kolaylaştıracak icat çıkarmakla ulaşılacağının en güzel örneği Lise öğrencisi Neval Çam’ın işitme engelliler için geliştirdiği işaret dili tercüme yazılımı oldu. İyi bir üniversiteye gidebilmek için lise hayatı boyunca deneme sınavları çözmek, kurslara gitmek, özel dersler almak yerine öğrendiği bilgileri projeler geliştirmek için kullandı.

📆 28 Mayıs 2017 Pazar 18:54   ·   💬 0 yorum   ·