MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Haberler, Kültür-Sanat » Kütüphane Haftası
Kütüphane Haftası

57. Kütüphane Haftası 29 Mart – 4 Nisan 2021 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımalarını ve kütüphanelerden daha çok yararlanmalarını sağlamak amacıyla Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor.

Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kitap okuma ve kütüphane kullanma zevki, sevgisi ve alışkanlığının kazandırma amacıyla bilgi kaynakları ve kütüphane hizmetlerine yönelik bilgiler verme, çevredeki kütüphaneler geziler düzenleme gibi etkinlikler düzenlenir.

Kütüphane Haftası’nın ilki, 1964 yılının 23-29 Kasım günlerinde kutlandı. Bu hafta kapsamında Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından “Fotoğraflarla Halk Kütüphaneleri”; Milli Kütüphane tarafından da koleksiyonunda bulunan el yazmaları, Müteferrika basımlarının tamamı, ilk taş basması eserleri Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi salonlarında sergilendi. Pek çok etkinliğin yanı sıra Türk Hava Kurumu ile anlaşma yapılarak hafta dolayısıyla hazırlanmış, “kitap okuyanın dünyası zenginleşir”, “kitap ilme giden yoldur” gibi sözler yazılı dövizlerin başkentin kalabalık noktalarına uçaklardan atılması sağlandı.

Görsel tasarım için Amerika’dan Gordon Johnson’a teşekkür ederiz.
📆 31 Mart 2021 Çarşamba 14:03   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...