MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Çocuk Edebiyatı, Kültür-Sanat, Manşet » İranlı Yazarlardan ÇOGEYB Başkanı Bican Veysel Yıldız’a Ziyaret
İranlı Yazarlardan ÇOGEYB Başkanı Bican Veysel Yıldız’a Ziyaret

İranlı çocuk edebiyatı yazarları Ali Saidabadî ve Hüseyin Bokaî, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği başkanı Bican Veysel Yıldız’ı ziyaret ettiler.

İran Çocuk Edebiyatı Yazarları Derneği yöneticisi ve İran Kültür Bakanlığı yetkilisi İranlı yazarlar, Prof.Dr. Mehdi Hijvani, Ali Saidabadî, Hüseyin Bokai, Sare Bokai, Nilüfer Bokai, Fereydoun Amuzade Halili, Nilüfer Bakırzadeh Akbari, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel Yıldız’ı ziyaret etti. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından yürütülmekte olan uluslararası projeler hakkında bilgi alan konuk yazarlar, Türkiye-İran çocuk edebiyatı yazarlarının ortak projeleri hakkında görüş alışverişinde bulundular. Horasan Türklerinden olan Ali Saidabadî ile Bican Veysel Yıldız’ın Şehriyar ve Cevat Davet üzerine derin sohbetine Hüseyin Bokî’nin tercümanlık etmesi, görüşmenin ilginç yanlarındandı.

Görüşmede başta Türkiye ve İran olmak üzere Türkçe konuşulan ülkelerde ve İslâm Dünyası’nda çocuk edebiyatının sorunları tartışıldı. Bu konuda yapılabilecek işbirliği alanları ve ortak çalışmalar müzakere edildi.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından bu yıldan itibaren verilmeye başlanacak olan Çocuk Edebiyatı Ödülleri ile ilgili olarak da bu ödüllerin Avrasya ülkelerinin çocuk edebiyatı alanındaki uluslararası nitelikte ortak ödüllendirmesi olarak uygulanması konusunda prensip kararı alındı.

İran Çocuk Edebiyatı Yazarları Derneği yöneticileri üç kişilik bir ekiple, 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ll. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’na ve sempozyum ile eş zamanlı yapılacak olan Avrasya Çocuk Şiirleri Şöleni’ne katılacak. Aynı heyet, ilki Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan İslâm Dünyası Çocuk Edebiyatı Çalıştayı’na da iştirak edecek.

Galeri
📆 19 Haziran 2015 Cuma 01:42   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...