MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Kültür-Sanat » İran’da Ebeveynlerin Oyları ile Çocuk Kitabı Ödülü
İran’da Ebeveynlerin Oyları ile Çocuk Kitabı Ödülü


İran’da ilk kez ebeveynlerin oyları ile belirlenen bir Çocuk Kitabı Ödülü sahiplerini buldu. Sarı Geyik isimli bu ödül, ‘En iyi yazar’ ve ‘En iyi çevirmen’ kategorilerinde verildi.

Böyle bir ödül kurma fikri, İran’ın en prestijli çocuk kitap ödülü olan ”Uçan Kaplumbağ”ın jürisinde yer alan Gisu Feğfuri ve Azra Juzani’den çıktı.
İkiliye göre İran’da verilen tüm çocuk kitap ödülleri sadece çocuk edebiyatı eleştirmenleri ve uzmanlar tarafından inceleniliyordu ve ebeveynlerin düşünceleri göz arda ediliyodu.

Bu nedenle de geçen son bahar Sarı Geyik ödülünü kurdular ve 9 yaşından küçük çocuklara sahip anne ve babaları, bu ödülde jüri olmak için davet ettiler.

Gelen talepler üzerine 20 ebeveyn seçildi. Bu ebeveynler 2013 yılında yayınlanan kitapları inceledikten sonar oylarını, ödülün verildiği iki dalda kullandılar.

Ebeveynlerin oylar ile 10 kitap finale kaldılar ve son olarak Annette Langen’in yazdığı ve Mehbube Necefhani’nin Farsça’ya çevirdiği ”Felix” serisi ‘En iyi çeviri’ ödülünü ve Muhammed Hadi Muhammedi’nin yazdığı ”Si Bi Lek ile Şarkı Öğrenmek, Ka Ka Karga ile Alfabe Öğrenmek” ise ‘En iyi kitap’ ödülünü kazandı.

📆 26 Ekim 2015 Pazartesi 08:51   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...