I. ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI SEMPOZYUMU YAPILDI

tacettin

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından düzenlenen l. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu sona erdi.

Ülkemizdeki çocuk ve genç okur sayısını artırmak, yeni yazarların yetişmesine katkı sağlamak ve çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yaşanan sorunlara çözüm üretmek amacıyla Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından Türkiye’de ilk kez uluslararası nitelikte düzenlenen l. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’na yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı, araştırmacı ve yazar katıldı. Almanya, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Tuva Cumhuriyeti ve Türkiye’den on beş üniversiteden akademisyenler, yayıncılar, çocuk dergilerinin temsilcileri, yazar ve şairler ile öğretmenlerin bildirileri ile katıldığı sempozyumda; Medya Karşısında Çocuk ve Gençlik Edebiyatı, Çocuk ve Gençliğe Yönelik Süreli Yayınlar, Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu, Türkiye Dışındaki Çocuklar Açısından Çocuk Edebiyatının Sorunları, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı ve Değerler Eğitimi, Çocuk, Gençlik Edebiyatı Yayıncılığı, Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Metin Çözümlemeleri, Çağdaş Birikimler, Eleştiri, Metinlerarasılık, e-Kitaplar, konu başlıkları altında bildiriler sunuldu.sergi face
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’nın çeşitli meselelerinin konuşulup tartışıldığı sempozyum, 24 Ekim 2014 Cuma günü Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyum etkinlikleri kapsamında 24 Ekim 2014 Cuma günü Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin uyguladığı proje etkinliklerinde çekilen çocuk fotoğraflarının yer aldığı Çocuk, Kitap ve Gülücük Projelerimiz Fotoğraf Sergisi açıldı.

25 Ekim 2014 Cumartesi günü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yerleşkesi konferans salonunda Almanya, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Tuva Cumhuriyeti ve Türkiye’den çocuk şiirleri yazan yaklaşık yirmi şairin kendi yazdıkları şiir ve çocuk şarkılarından örnekler seslendirdikleri AVRASYA ÇOCUK ŞİİRLERİ ŞÖLENİ düzenlendi. Katılımcı akademisyen, yazar ve şairler için bir de boğaz turu düzenlendi.
DSCN6148 face
Konuyla ilgili olarak Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız “Sempozyuma akademisyenler, öğretmenler, şair ve yazarlar başta olmak üzere her kesimden insanlar davet edildi. Ayrıca çocuk dergileri, yayıncılar, çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayın yapan değişik yayınevleri de katıldı. Asıl sevindirici olan ise çocuk edebiyatı ürünlerinin çocuklarla buluşmasında en önemli görevi üstlenen öğretmenlerimizin sempozyuma gösterdikleri ilgi oldu. Son yıllarda katıldığım sempozyumlarla karşılaştırdığımda öğretmen, yayıncı ve dergi temsilcilerinin ilgisi sevindirici ve umut vericiydi. Her yıl uluslararası nitelikte düzenlemeyi planladığımız sempozyumun ülkemiz kadar diğer katılımcı ülkelerin çocuk edebiyatı alanındaki çalışmalarına da katkı sağlayacağına inanıyoruz. Zaman içinde daha iyi fark edilecektir ki bu sempozyumun en önemli yararlarından biri de Türkçe konuşan ülkelerde ortak bir çocuk edebiyatı dilinin oluşmasına, ortak alfabe ve ortak kelime kullanımına çok büyük katkılar sağlayacaktır. İsmail Gaspıralı’nın 100. ölüm yıl dönümüne ve UNESCO tarafından ilan edilen İsmail Gaspıralı Yılı’na denk gelen bu sempozyum, onun ortak dil ideali için atılmış çok ciddi bir adım olmuştur.
Başta Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Faik Kaptan, AKSEV Vakfı Başkanı Bahattin Buğday ve Osmangazi İmam hatip Ortaokulu Müdürü sayın Mustafa Memiş olmak üzere katkı sağlayan herkese çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.
DSCN6079 face

Bu habere 3 yorum yapılmış.
Sevim Yakıcı demiş ki:

O gün misafir de olsa aranızda olmak benim için hem gurur hem de heyecan vericiydi. Büyük bir dikkatle izlediğim sempozyum vesilesi ile, çocuk ve genç edebiyatının yetişen genç nesil için ne kadar önemli olduğunu hissettim. Bu alanda ne kadar eksik kalındığını da. Bana misafirliğimi hissettirmeyen Başta Veysel Hocamıza ve emeği geçen herkese kalbi teşekkürlerimi, ve içten tebriklerimi arz ediyorum.
Orada tanıdığım herkese de kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.

m abdullah arslan demiş ki:

Elinize ve yüreğinize sağlık. Emeklerinize sağlık. Çok değerli Ağabeyim Tacettin ve Veysel Bey’in bu çok olumlu çabalarını nerede olursa olsun gönülden destekliyoruz. Daha nice güzelliklere hep beraber diyoruz. Yemekler, sohbetler, Boğaz turu harikaydı. Zaten İstanbul bir harika. Bize yardımcı olan herkese çok çok teşekkürler, selamlar.

admin demiş ki:

Yüreği ve nazarı güzel insanlarla daha bir güzeldi İstanbul sizin geldiğiniz günlerde.

Yorum yapİleti:

YAZARLAR
Hüseyin BOKAÎ

Yarışma
25 Mart 2015 Çarşamba
DUYURULAR
SÖYLEŞİ
ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HAFTA
BU AY
BU YIL
Tüm zamanlar
Çocuk ve Genç ® Çocuk ve Genç Gazetesi
Anasayfa · RSS · Bize Ulaşın · Tübilmer

Copyright © 2014 - 2020 Tüm hakları saklıdır.