MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Duyuru, Kültür-Sanat, Manşet » Hasan Nail Canat Anıldı
Hasan Nail Canat Anıldı

3-Hasan-Nail-Canat-afişi
Osman Esgice (Sanatalemi.net)
Yerli ve millî bir tiyatronun Türkiye’de yaygınlaşması için ömrünü adayan tiyatro ve sinema sanatçısı Hasan Nail Canat, vefatının 10. yılı münasebetiyle anıldı. ESKADER’in “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde düzenlediği anma toplantısına tiyatromuzun ve sinemamızın bir çok emektarı ve sanatçısı katıldı. Program Timaş Kitapkahve’de (Cağaloğlu) 4 Aralık Perşembe günü yapıldı.
5-Hasan-Nail-Canat
“Bir ideal, gönül, inanç, sanat ve dâvâ adamı olarak Hasan Nail Canat” programının konuşmacıları, Mehmet Atalay, Hasan Canat, Mehmet Safa Canat, İsmail Güneş, Birol Gürgül, Fatih Koç, Üstün İnanç, Abdurrahman Şen, Nazif Tunç, Mesut Uçakan, Mehmet Uyar, İsmail Yeşilbağ ve Bünyamin Yılmaz’dı. Toplantıyı Mehmet Nuri Yardım yönetti.
Açılış konuşmasını ve takdimi gerçekleştiren Mehmet Nuri Yardım, Hasan Nail Canat’ın vefatından bu yana her sene anılmaya ihtiyaç duyulan ender şahsiyetlerden olduğunu belirterek vefatının beşinci yılında adının bir kültür merkezine verilmesi talebinin yerine getirilmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti. Canat adına bir tiyatro okulu ve müzesi ile adına düzenlenecek bir tiyatro yarışmasının Hasan Nail Canat adını ve davasını yaşatma adına en mühim etkinliklerden olacağını kaydeden Yardım, Canat’ın çocuk ve gençlik edebiyatına yaptığı katkılardan da söz ederek 100 Temel Eser arasına giren Bir Küçük Osmancık Vardı adlı romanını hatırlattı. Canat’ın nüktedan bir şahsiyet olduğunu söyleyen Yardım, hâtıralarını paylaştı.
6-Hasan-Nail-Canat
Mehmet Uyar, senaryoda yazılmış bir karakteri yansıtabilen çok fazla bir oyuncu bulunmadığını kaydederek Hasan Nail Canat’ın, senaryonun hakkını veren nadir oyunculardan olduğunu ifade etti. Canat’ı filmlerdeki ortak çalışmalardan tanıdığını anlatan Uyar, “Setlerde uzun sohbetlerimiz oldurdu. Aynı dertleri yaşadığımızı görmek ve bunları paylaşmak çok güzeldi. Şu anda Hasan Nail gibi oyunculara çok ihtiyaç var. Kendi değerlerimizi anlatan bir film senaryosu yazdığımızda bunu en iyi hissedebilecek oyuncuyu arıyoruz. Canat yazarlık ve oyunculukta bir öncüdür.” dedi.
10-hasan-nail-toplantısı-toplu

TİYATRO’YA ADANAN ÖMÜR
25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri’de doğan ve bu ilde başladığı sanat hayatını İstanbul’da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar Altunizade Kültür Merkezi’nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu’nda oyunlarını sahneliyordu. Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, ‘Keloğlan’, ‘Sokak Kızı Elif’, ‘Mindrella’, ‘Süper Bekçi’ gibi çocuk oyunları ile “Bir Avuç Ateş”, ‘Demedim mi?’, ‘Metropol ve Kadın’ adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti. ‘Gül Yarası’, ‘Yaralı Serçe’, ‘Yasemen’ kitaplarının yazarı Canat, ‘Bize Nasıl Kıydınız?’, ‘Siyah Pelerinli Adam’ gibi sinema filmleri ile ‘Camgöz’, ‘Deli Yürek’, ‘Ekmek Teknesi’, ‘Müslüman’ın 24 Saati’ adlı TV dizilerinde rol almıştı.

📆 05 Aralık 2014 Cuma 20:56   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR