MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Manşet, Masal, Yazarlar » Gerçek Sevgi / Yücel Feyzioğlu
Yücel FEYZİOĞLU
Gerçek Sevgi / Yücel Feyzioğlu

Küçük kız, kendini bildiği ilk günden beri annesinden büyük bir şefkat görmüş ve ondan duyduğu sözlerle, padişah kızlarından daha güzel olduğuna inanmıştı. Annesine göre o, nur yüzlü ve badem gözlüydü. Bir tanecik yavrusuydu her zaman. kız okula başlayınca işler değişti. Arkadaşları, onun hiç de güzel olmadığını, hatta çirkin sayıldığını söylediler.
Küçük kız, önce onlara inanmadı. Çünkü herkes birbirini kıskanıyordu. Ama birkaç yıl içinde gerçeği kavramaya başladı. Annesinin padişah kızına benzettiği yüzü, çiçek bozuğuydu. “Badem” dediği gözleri şaşıydı. Vücudu da bir selviyi andırmıyor, eğri büğrüydü. Demek ki annesi onu aldatmış ve yıllar yılı çekinmeden yalan söylemişti.
Kız, büyüyüp genç kız olunca anne sevgisi kısa bir süre sonra nefrete dönüştü. Çünkü onun yüzüne bakan yoktu. Üstelik de düzenli tedaviye gittiği halde gözleri bir türlü düzelmiyordu. Artık göremez hale gelmişti. Genç kız, gizlice doktorların kendi aralarında yaptıkları konuşmaları dinleyip kör olacağını anladığında çılgına döndü ve kendisini hâlâ çocukluk yıllarındaki sözcüklerle seven annesinin yalanlarına dayanamayıp evi terk etmeye karar verdi. Annesi, kızının bu kararını anlar anlamaz, uzak bir yerde iş bulduğunu söyleyerek ondan önce kendisi evi terk etti. Yeter ki kızı rahat etsindi. Ve kazandığı paraları bir akrabasına gönderip, kızına bakmasını rica etti.

Genç kız bir süre sonra görmez oldu. Karanlık dünyasıyla baş başaydı artık. Annesini de merak etmiyordu.
Yalancıydı annesi, ölse bile umurunda değildi.
Bir gün doktorlar, uygun bir çift göz bulduklarını söyleyerek kızı ameliyat edebileceklerini söylediler. Ancak o, gözünü açtığında yine aynı çirkin yüzü görmekten çok korkuyordu. Fakat engelli olarak yaşamak daha da zordu. Gözleri açılırsa kimseye yük olmazdı.

Genç kız, ameliyat olmaya karar verdi, gözlerini değiştirdiler. Sonunda iyileşti, sargılarını açtılar. Aynaya bakar bakmaz, müthiş bir çığlık attı. Karşısında bir dünya güzeli vardı. Gerçekten de harika bir kızdı gördüğü. Yüzündeki bozukluklar tamamen kaybolmuştu. Eğri olan burnu düzelmiş, kepçe kulakları normale dönmüş ve çalı çırpıyı andıran saçları dalga dalga, vücudu sülün gibi olmuştu.
Genç kız, yanındaki yaşlı doktora sevinçle sarılarak.
“Sanki yeniden dünyaya geldim!” dedi. “Yüzümde hiçbir çirkinlik kalmamış. Estetik ameliyatını siz mi yaptınız?”
Yaşlı doktor:
“Hayır kızım, estetik ameliyatı yapmadık,” diye gülümsedi. “Annenin bağışladığı gözleri taktık sana. Sen, onun gözleriyle kendini gördün!”

📆 22 Aralık 2021 Çarşamba 22:22   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...