MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Eğitim, Manşet » Geleceğin Bilim İnsanı Ceylan, Aziz Sancar’ın izinde
Geleceğin Bilim İnsanı Ceylan, Aziz Sancar’ın izinde

Geleceğin Bilim İnsanı Ceylan Ceylan Aziz Sancar’ı örnek alıyor.

İzmir Fen Lisesi öğrencisi Ceylan Ceylan, her yıl binlerce öğrencinin hayalini kurduğu, dünyanın en prestijli okulu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) yüzde 100 burslu kabul edildi. Ceylan, en büyük hayalinin Aziz Sancar gibi Türklerin adını dünyaya duyurmak ve Türkiye’ye dönerek ülkesi için hizmet etmek olduğunu söyledi.

İzmir Fen Lisesi 12. Sınıf Kimya Olimpiyat öğrencisi Ceylan Ceylan, dünyanın en saygın üniversitesi kabul edilen, uluslararası arenada, inovasyon, bilişim, kimya, elektrik ve bilgisayar mühendisliği alanlarındaki başarılarıyla adından söz ettiren MIT’ye yüzde 100 bursla kabul edildi. Dünyaca ünlü online eğitim platformu kurucusu Salman Khan, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, General Motors CEO’su Alfred Sloan, ünlü sinema oyuncusu James Wood ve 20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden kabul edilen Richard Feynman’ın mezun olduğu MIT’ye kabul edilen Ceylan, burada göreceği 5 yıllık eğitimin ardından Türkiye için hizmet etmeye devam edecek.

Manisa Somalı bir ailenin çocuğu olan Ceylan, yıllarca devletin okullarında okuduğunu belirterek, başarısında katkısı olan devlete, öğretmenlerine ve ailesine teşekkür etti.

76 ülke 304 öğrenci arasından altın madalya
Dünyanın 76 ülkesinden 304 öğrencinin katıldığı Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda altın madalya, Asya bölgesinde gerçekleştirilen Mendelev Kimya Olimpiyatlarında gümüş madalya almış olan Ceylan, “Aziz Sancar’ın Türkiye’den çıkan insanların ciddi başarılar elde edebileceği göstermesi açısından tüm Türk gençlerine örnek olduğunu düşünüyorum. Benim de örnek aldığım insanlardan biridir. O da gül bahçesinde büyümedi, birçok zorluğu aşarak böyle bir başarıyı elde etti. İnsanların ve öğrencilerin Aziz Sancar’a ve birçok nice örneğe bakarak kendi kapasitelerinin farkına varıp yeteneklerini keşfetmelerini, yeteneklerini insanlık ve ülkemiz için kullanmaları bence gerekli diye düşünüyorum. İnşallah ileride çalışmalarımı yaptığımda onunla tanışmak ve onun değerli tavsiyelerini dinlemek isterim” diye konuştu.

Galeri
📆 25 Mart 2018 Pazar 09:53   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...