MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Eğitim, Manşet » Fevzi Kutlu Kalkancı Ortaokulu’ndan Sudan’a Su
Fevzi Kutlu Kalkancı Ortaokulu’ndan Sudan’a Su

576291_655

Sultangazi Fevzi Kutlu Kalkancı İlkokulu ve Ortaokulu adına çevreden toplanan yardımlarla Sudan’da bir su kuyusu projesi yapıldı.
Okulun öğretmenlerinden Vedat GÖKTAŞ, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi.
Niyetler halis olunca ve suyun, yapılan bu projenin değerini bilen herkes bir damla tebessüm bırakabilmek için az çok demeden yardımda bulundu. Biz de yüklendiğimiz bu sorumluluğun bilinci ile yola çıktık ve Sudan’da bulunduğumuz müddetçe umutlu bakışları görünce neden orada olduğumuzu, orada olmanın kıymetini daha çok görüyorduk ve yaptığımız işin kıymetini daha net anlıyorduk.
Dünyada tatlı suya olan ihtiyaç günden güne artıyor. Afrika ülkelerinin en büyük sıkıntılarının başında ‘su’ geliyor. Suyun olmamasından dolayı salgın hastalıklar ortaya çıkıyor, bu sebeple ölüm sayılarında artış gözlemleniyor, tarım sulamaları yapılamıyor böylece gıda ihtiyaçları karşılanamamış oluyor ve temiz bir ortam bulunmadığı ve kişisel bakım yapılamadığından dolayı günlük hayat yaşanılamaz bir hâl alıyor. Bizim için su sıradan bir nimet iken Afrika için yaşamı temsil ediyor.
Susuzluktan toprağın çatladığı, dudakların kuruduğu, bir yudum temiz suya muhtaç milyonlarca çocuktan, yaşlıdan ve gençten; Afrikalı’dan sorumluyuz. Afrika 21. Yüzyılın başarısız olduğu kötü bir imtihandır. Bizlerin musluklarından sular çağıldayarak akarken hatta musluktan akan suyu beğenmeyip hazır suları evimize getirtirken; onlar su için her gün 3-4 kilometre yol kat etmek zorundalar ve elde ettikleri su ise birkaç litreyi aşmayacak kadar yetersiz, zorla bulabildikleri sular ise bulanık veya hastalık sebebi olacak nitelikte.
Afrika’da susuzluktan ölen çocuklardan, temiz su için dinlerinden, değerlerinden vazgeçen insanlardan… Kemikleri sayılacak duruma gelen, bir yudum temiz suya, bir lokma ekmeğe muhtaç insanlardan sorumluyuz.

📆 19 Ekim 2014 Pazar 21:36   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR