MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Manşet, Sizden Gelenler » EŞEKLER DE AĞLAR/ Işıl Fatma KALIP
EŞEKLER DE AĞLAR/ Işıl Fatma KALIP

1& 3-A Eşekler de Ağlar

IŞIL FATMA KALIP (Arnavutköy Cemal Reşit Rey İlkokulu 3/A Sınıfı Öğrencisi)
Günlerden pazartesiydi. Öğretmenimiz Hayat Bilgisi dersinde ödev verdi. Ödevin konusu ise bir büyüğünüzün unutamadığı anısıydı. Öğretmenimiz ödev verince hemen aklıma yazın babaannemden dinlediğim çocukluk anısı geldi. Babaannem küçükken köyde yaşıyormuş. Ailesi geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlıyormuş. Babaannem üç kardeşin en küçüğüymüş. Bu yüzden çok nazlı büyümüş. Ailesi tarlada çalışırken genellikle annesinin yaptığı yemekleri tarlada çalışan babası ve ağabeyleri için, babaannem götürürmüş.Babaannem tarlaya genellikle eşeği olan Gülbeyaz‘ın sırtında gidermiş.
Bir gün Gülbeyaz hamile kalmış. Gittikçe Gülbeyaz‘ın karnı büyümeye başlamış.Babası,babaanneme tarlaya gelip giderken Gülbeyaz’ı yavaş sürmesi gerektiğini söylemiş. Babaannem genellikle babasının sözünü dinlermiş. Ama bir gün babaannem, yolda gördüğü çiçekleri annesine vermek için toplamaya başlamış. O sırada zamanın nasıl geçtiğini anlayamamış. Hava kararmaya başlamış. Babaannem korkmuş. Geç kaldığının farkına varmış. Daha fazla geç kalmamak için Gülbeyaz’ı koşturmuş. O gece Gülbeyaz çok yorulduğu için erken doğum yapmış. Babaannem ve ailesi sabahleyin ahıra gittiklerinde Gülbeyaz’ın doğum yaptığını görmüşler. Çok şaşırmışlar.Çünkü Gülbeyaz’ın doğurmasına daha bir ay varmış. Babaannem yavrunun adını Nazlı koymuş. Nazlı bir gün yaşamış ve ölmüş. Nazlı’yı bir çukura gömmüşler. Nazlı’nın ölümüne en çok annesi Gülbeyaz ve babaannem üzülmüş. Gülbeyaz bir hafta boyunca her gün Nazlı’nın gömüldüğü yere gidip sessizce gözyaşları dökermiş. Babaannem de Gülbeyaz’ın her ağlamasında ağlarmış. Çünkü Gülbeyaz’ın erken doğum yapmasına onun koşturması neden olmuş. Babaannem de ondan dolayı vicdan azabı çekiyormuş. Babası durumu anlamış.Babaanneme ‘’sen küçük olduğun için böyle olacağını bilemezdin. Bundan sonra hayvanlara karşı daha dikkatli olursun. Çünkü onların da duyguları var’’ demiş.
Babaannem bu üzücü anısını hayatı boyunca unutamamış. Hayvanlara çok iyi davranmış. Hayvanlara zarar verenleri hep uyarmış. Babaannem bu anasını anlatırken gözleri birden doldu. Ben de babaanneme sarıldım,öptüm. Babaannem şu anda altmış yedi yaşında, evinde ve bahçesinde hayvan besleyen sevimli bir ihtiyar. Babaanneme sevgiler…

📆 01 Nisan 2016 Cuma 21:28   ·   💬 5 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...