MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Kültür-Sanat, Manşet » Dünya Tiyatro Günü
Dünya Tiyatro Günü

1961’de Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute) tarafından ilan edilen Dünya Tiyatro Günü tiyatroya gönül veren seyirciler ve oyuncular tarafından her yıl 27 Mart’ta tüm dünyada kutlanıyor.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatro Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır. 27 Mart günü tiyatro merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır. Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi Muhsin Ertuğrul yazdı. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur.

Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı kesinlikle bilinmiyor. Tiyatro hayatın sahneye yansıması ve hayatın bir parçasıdır. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir.

Çizim için Open Clipart Vectors ekibine teşekkür ederiz.
📆 27 Mart 2021 Cumartesi 12:15   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...