MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kitap Dünyası, Manşet » Doğu Batı Yayınları’ndan Kardeş Masallar Dizisi
Doğu Batı Yayınları’ndan Kardeş Masallar Dizisi

Yücel Feyzioğlu’nun 35 yıl süren masal derleme ve yeniden kaleme alma çalışmalarının ürünü Kardeş Masallar Dizisi, Doğu Batı Yayınları tarafından 32 kitaplık bir seri şeklinde yeniden yayınlandı.

Yücel Feyzioğlu’nun 35 yıl süren masal derleme ve yeniden kaleme alma çalışmasıyla bütün Türk topluluklarının binlerce yıllık geçmişe dayanan masal geleneği 32 kitapta tamamlandı ve yayımlandı. Altaylar, Anadolu, Azerbaycan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Dağıstan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Özbekistan, Yakutistan, Türkmenistan, Uygurlar, Çuvaşistan, Kıpçak, Hakas ve Tuva’dan, Kerkük-İran Türkmenlerinden, Başkurdistan, Makedonya, Nogay, Karay ve Kumuklardan halk hikâyeleri ve masalları derleyen Feyzioğlu, bu masalları günümüz çocuklarının anlayacağı ve beğenerek okuyacağı şekilde yeniden kaleme aldı. Daha önce değişik yayınevleri tarafından bir kısmı yayınlanmış olan bu eserler 32 kitaplık bir set olarak Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlandı.

Türkiye’den ve Türkiye dışından birçok çocuk okurun beğenerek okuduğu kitaplarda çocuklara hem kendi kültürümüzü, hem insanlığın ortak değerlerini vermeye özen gösteren Yücel Feyzioğlu, yeni yayınlanan Kardeş Masallar dizisi ile ilgili görüşlerini açıklarken masalların çocuklar açısından önemine değinerek “Anlamlı bir yaşam, insanın tüm içsel ve ruhsal enerji kaynaklarını açıp hayal dünyasını harekete geçirmesine bağlıdır. Masallar, çocuğun hayal gücünü besleyerek yaratıcı yeteneğini geliştiriyor. İnsanın iç çatışmalarını ve toplumla olan zıtlığını uyumlu hale getiren masallar, insanların içsel enerji kaynağı edinmesinde önemli bir işleve sahiptir.” dedi.

Birleşmiş Milletler “Çocuk Hakları Sözleşmesi”, 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edildi. Dünyada en çok kabul gören ve bütün devletler tarafından imzalanan insan hakları belgesi bu sözleşmedir. Çocukların mutlaka bilmesi gereken sözleşme maddelerini ise Yücel Feyzioğlu masallarla yazdı. Masallarla Çocuk Hakları bu alanda yazılmış ilk çocuk kitabıdır.

İnsanlar önce hayal kurdu, sonra masallar yarattı, daha sonra buluşlar… Yücel Feyzioğlu, buluşların yolunu açan bir dizi masalı ilk kez bu kitapta yazdı.

“Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun.” — Albert Einstein

Bu kitap için Yücel Feyzioğlu diyor ki: “Bazı özel okulların ön duvarını yabancı bilginlerin resimleri süslüyor. Bu bilginlerin yolunu açan, bunlara büyük bir hazine bırakan Urfalı Sabit bin Kurra’nın, Horasan’lı Musa bin Şakir’in, Dr. Razi’nin, Biruni’nin, Harizmi’nin ve diğerlerinin resimleri bunların arasında yok. Çocukluğumda ben de o yabancı bilginleri okumuş, “neden bizim yok?” diye sıkıntı duymuş, “büyüyünce bilim adamı olacağım,” diye hayal kurmuştum. Fakat hayat beni yazar olmaya yöneltti ve o bilim insanlarının izini aramaya koyuldum. Bu kitapta ele avuca sığmayan çocukluğunu anlattığım Cezeri’yi okuyacak, okudukça onur duyacaksınız.”

Galeri
📆 12 Mart 2021 Cuma 23:38   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...