MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Çocuk Edebiyatı, Haberler, Manşet » ÇOGEYB Dünya Çocuk Hakları Günü Bildirisi Yayınladı
ÇOGEYB Dünya Çocuk Hakları Günü Bildirisi Yayınladı

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısı ile bir bildiri yayınladı. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız’ın kaleme aldığı bildiride dünyadaki çocukların sorunlarına değinildi, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazar, şair ve akademisyenlerin çocuk hakları ile ilgili sorunlara bakışı dile getirildi.

Neredeyse tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar çocuklar açısından daha yaşanabilir bir dünyanın özlemini iliklerimize kadar hissediyoruz. Bu özlemi büyüten kararların alındığı bir dünyada yaşıyoruz. Teknolojide ve diğer birçok alanda ilerleyen dünyamız, çocuk hakları ve çocukların insanca yaşamaları konusunda adeta her gün bir adım daha geri gidiyor.

Çocukların mutlu, huzurlu ve güvende olması; yüzleri gülücük, gözleri umut dolu, neşeli çığlıklarla dünyamızı aydınlatan bir hayat yaşaması için ömrünü adayan çocuk edebiyatçıları olarak 1989 tarihinden beri tüm dünyada kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nün her geçen gün biraz daha anlamsızlaşmasına şahitlik etmekten üzüntü duyuyoruz. Çocukları birçok alanda olumsuzluklardan korumak ve onların yaşama koşullarını iyileştirmek adına 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalanmış, 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak ilan edilmiştir. Ne yazık ki o günden bu güne kadar çocuk hakları alanında yaşanan olumsuzluklar azalmamış, aksine artmıştır.

“Çocuk hakları” kavramı, hem hukuk hem ahlâk açısından dünyada yaşayan bütün çocukların doğuştan sahip olması gereken yaşama, barınma, eğitim, sağlık ve benzeri hakları kapsadığı gibi çocukların fiziksel, duygusal ve cinsel sömürüye karşı korunma haklarının tümünü de kapsar. Bu yüzden başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlar ve sözleşmeye taraf olan devletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin önemini unutmamalıdır.

Bugün, dünden daha çok siyasi endişelerle ve hayatı zehreden çıkar savaşları ile büyüklerin aldığı kararlar, çocukları olumsuz etkilemektedir. Savaşlar, göçler, salgın hastalıklar, kuraklık, yoksulluk, eşitsizlik, adaletsizlik tüm dünyayı kasıp kavurmaktadır. Bu olumsuzlukların en büyük mağduru çocuklardır. Dünyayı ve ülkeleri yönetmek adına alınan kararlarda hiçbir etkisi ve söz hakkı bulunmayan, yaşanan hiçbir olumsuzluğun sebebi olmayan çocuklar; büyüklerin insaftan, ahlâktan, duyarlılıktan ve tutarlılıktan yoksun çıkar hesaplarının ve ihtiraslarının kurbanı oluyorlar. Milyonlarca çocuğun yoksulluk yaşadığı, savaş mağduru olduğu, göçe zorlandığı, yaşamak ve güvende olmak gibi en temel insan haklarından mahrum bırakıldığı dünyamızda milyonlarca çocuk ise yoksulluk, açlık, savaş ve terör nedeniyle hayatını kaybediyor.

Dünyayı yönetenlerin ve yönlendirenlerin çocukların gözlerinin içine bakacak cesaretleri yok. Bu zulümler karşısında sessiz kalan kalabalıkların ise çocukların yüzüne bakacak yüzleri yok. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği olarak çocukların gözlerinin içine bakıp umudu, yüzlerine bakıp sevinci görmek istiyoruz.

Çocuklar için hikayeler, şiirler, masallar yazmaktaki en büyük amacımız; onlar için masallardaki kadar mutlu, şiirlerdeki kadar saf ve temiz bir dünya kurmaya katkı sunmaktır. Yeryüzündeki bütün çocukların mutlu, huzurlu, sağlıklı, güvenli bir dünyada yaşaması özlemi ile Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyoruz.

📆 20 Kasım 2021 Cumartesi 09:14   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...