MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Duyuru, Flaş!, Manşet » Bu Hafta, Dünya Çocuk Kitapları Haftası
Bu Hafta, Dünya Çocuk Kitapları Haftası

P1010165
Dünya Çocuk Kitapları Haftası münasebetiyle Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu’nda Çocuk Kitapları Kapak Tasarımları Sergisi açıldı.

Kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta, her yıl çeşitli etkinliklerle Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanıyor. Okuma alışkanlığı kazandırmak, ve kitap sevgisini artırmak amacıyla her yıl kasım ayının ikinci pazartesi günü ile başlayan hafta, “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlanır. Bu haftanın kutlanması ilk kez Amerikan izcilerinin kitaplık yöneticileri önermiş ve 1919’dan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 1947’den beri kutlanmaktadır. Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinliği olarak bu hafta içinde, kitaplarla ilgili değişik etkinlikler düzenlenir.

Rehber Öğretmen Gonca Sarkım ve Öğrencileri

Rehber Öğretmen Gonca Sarkım ve Öğrencileri


Bu haftanın düzenlenme amaçları arasında şunlar sayılabilir:
Çocuklara kitap okuma sevgisi kazandırmak.
Daha çok ve kaliteli çocuk kitabı yazılmasını sağlamak.
Anne ve babaları, çocukları için kitap almaya yönlendirmek.
Çocuklara, evlerinde, kendi kitaplıklarını kurmaya teşvik etmek.
Okul ve sınıf kitaplıklarını zenginleştirmek.
Çocuk kütüphanelerinin sayısını arttırmak.
Ders kitapları dışındaki kitapların da okunmasını sağlamak.
Kitap okuma, not ve özet çıkarma teknikleri hakkında çocukları bilinçlendirmek.
Yeni çıkan çocuk yayınlarının takibini sağlamak.
Yazarlarla çocukları imza günlerinde buluşturmak.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği tarafından Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Rehberlik Servisi ile ortaklaşa Çocuk Kitapları Kapak Tasarımları Sergisi açıldı. Sergi hakkında görüşlerini aldığımız Bican Veysel Yıldız, şu açıklamaları yaptı: Çocuklarımızın okuma alışkanlığını sadece onlara okumaları gerektiğini telkin ederek anlatamayız. Onların kitaplarla ve kitaba ait konularla farklı zamanlarda ve farklı zeminlerde karşılaşmalarını da sağlamak gerekiyor. Sergileri bu açıdan çok önemsiyoruz. Bu sayede çocuklar, kitabın estetik yanını da fark etmiş oluyorlar. Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu idareci ve öğretmenlerine bu çalışmaya zaman ve zemin açtıkları için çok çok teşekkür ediyorum. Özellikle bu çalışmayı gönüllü olarak omuzlayan değerli meslektaşım Rehberlik Öğretmen Sayın Gonca SARKIM Hanımefendi ve ona yardımcı olan öğrencilerine yürekten tebrik, takdir ve şükranlarımı sunuyorum. Gonca’lar sayesinde okullar çiçek açıyor, çocuklar bahar muştusu duyuyorlar.

2
3

📆 10 Kasım 2014 Pazartesi 23:19   ·   💬 2 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR