MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Genel, Kültür-Sanat, Manşet » Apple’ın akıllı asistanı Siri Türkçe oldu
Apple’ın akıllı asistanı Siri Türkçe oldu

422586
iOS 8.3 kullanıma girmesiyle birlikte yenilikleri de beraberinde getirdi. Milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Siri, yeni düzenlemeyle birlikte Türkçe desteği kazandı.
2011 yılından bu yana milyonlarca kişiye hizmet veren Siri, Türkçe desteği kazandı. Apple’ın yeni iOS sürümü 8.3 kullanım girmesiyle birlikte yenilikleri de kullanıcıları sevindirdi. iOS işletim sistemi için tasarlanmış olan kişisel akıllı asistan Siri, kullanıcıların sesli komutlarla akıllı cihazlarını yönlendirmesine imkan veriyor. Sürümün en yeni özelliği ise Türkçe desteği sağlaması.

Apple’ın iPad ve iPhone modelleri için geliştirdiği dijital asistan Siri’ye yeni dil seçenekleri eklendi. Özellikle Türkiye’de beklenen Türkçe dil desteği iOS 8.3’ün kullanıma girmesiyle birlikte geldi. Siri’ye Türkçe’nin yanı sıra Rusça, Portekizce ve Flemenkçe gibi yeni dil seçenekleri eklendi. iOS 8.3 ile gelen bir başka değişiklik ise 300’den fazla yeni karakter içeren yeni Emoji klavyesi oldu.

Türkçe nasıl kullanılacak?

Yapmanız gereken ilk şey, akıllı cihazlarınızın ayarlar bölümünde bulunan “Yazılım Güncelleme” komutu ile iOS 8.3’ü cihazınıza kurmanız gerekiyor. Güncellemenin yüklenmesinin ardından akıllı cihazlarına Türkçe komutlar veren Apple kullanıcıları, Siri’den Türkçe yanıtlar alabiliyor. ABD merkezli teknoloji devi, dünyanın farklı bölgelerinde İngilizce’yi farklı aksanlar ile kullanan kullanıcıları için bu ayrıma izin verecek özelliğini de iOS 8.3 ile kullanıcılarının beğenisine sundu. Bu kapsamda Hindistan İngilizcesi gibi diller artık Siri tarafından algılanabiliyor. Bu işletim sistemi, iPhone’lar için iPhone 4S ve üzeri, iPad’ler için iPad 2 ve üzeri modellere yüklenebiliyor.

📆 11 Nisan 2015 Cumartesi 01:32   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR