MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Eğitim, Manşet » Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu’na Almanya’dan Misafir Var
Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu’na Almanya’dan Misafir Var

Beykoz’daki Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürlüğü, Almanya’nın Hamburg şehrindeki Mümmelmannsberg Lisesi’nin öğrenci ve öğretmenlerinden 40 kişilik bir grubu misafir etti.
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız ve Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir, projenin koordinasyonunu birlikte yürütüyorlar.
Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin Almanya’daki çift dilli okullarla yürüttüğü proje kapsamında 22-27 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret eden öğrenciler, bir yandan Türkçe öğrenirken bir yandan da Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanımış oldular.
Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: Bu projede Almanya ile Türkiye, gurbetçi çocuklarımız ile buradaki çocuklarımız arasında bir kültür köprüsü kurulmaya çalışılıyor. Bize bu projeye destek olmamız teklif edildiğinde hiç düşünmeden kabul ettik. Eğitimin bir tarafı eğer değerler eğitimi olacaksa bundan daha iyi değerler eğitimi olamaz. Hem Almanya’da doğup büyümüş çocuklarımıza kültürümüzü ve onun değerlerini tanıtmış ve öğretmiş olduk, hem kendi okulumuzdaki öğrencilerimize misafir karşılama, misafiri ağırlama, ikram ve hediyeleşme ile ilgili değerlerimizi yaşatarak öğretmiş olduk. Okul duvarlarına renkli kağıtlar yapıştırarak değerlerin öğretilemeyeceğinin farkındayız. Çocuklarımıza da bu farkındalığımızın gerektirdiği şekilde etkinliklerle kültürümüzü ve değerlerimizi yaşatacağız.
Bu çalışma Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Okul Aile Birliği için de önemli bir etkinlik oldu. Okulumuzun her türlü çalışmasında gayrette sınır tanımayan velilerimiz, şimdi bu misafirlerimizi ağırlama çalışmaları ile ülkeler arasında da sınır tanımadıklarını gösterdiler. Onların bu gönüllülükleri ve gayretleri, okulu ve okula ait her etkinliği sahiplenmeleri misafir öğrencilerimize başta değerli annelerimiz olmak üzere Anadolu insanının eğitim için hangi fedakarlıkları yaptığını göstermiş oldu. Siz, Avrupa’da eğitimden uzakmış gibi gösterilmeye çalışılan bir memleketin insanlarının eğitimi ne kadar desteklediğini ve eğitimcilerin arkasında nasıl bir kale gibi durduklarını ciltler dolusu kitap yazsanız bu kadar anlatamazsınız.
Gelen her öğrencimizin giderken yüreğinde büyümüş bir Türkiye ile dönmesi için üzerimize ne düşerse onu yapmaya gayret ettik. Tabii bu arada bu projenin bize getireceği sorumlulukları üstlenirken, ekonomik yükü göze alırken en az velilerimiz kadar güvendiğimiz iki kişiyi de belirtmek lazım. Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Kazım Bozbay’ın desteklerini esirgemeyeceklerinden emin olmak da bizim projeye dahil olma kararımızı kolaylaştırdı. Sizin aracılığınızla da kendilerine şükranlarımızı iletmek isterim.

📆 05 Ekim 2014 Pazar 21:13   ·   💬 7 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...