MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Kültür-Sanat, Manşet » AKIL VE ZEKA OYUNLARI
AKIL VE ZEKA OYUNLARI

İlknur AYAZ

       Batı’da büyümüş, Doğu’ya atanmış bir köy öğretmeni olarak beni etkileyen bir kitaptan alıntı paylaşarak başlamak isterim satırlarıma.

       “Ben bir insanım. Toprağına kurban olduğum canım ülkemde yeryüzü sofrasının bir misafiri kadar yer almak ve en fazla o nispette yaşamak istiyorum. Kaderle harmanlanmış bu topraklara dair bitmeyen bir umudum var ve bitmesin istiyorum. Doğan her güne peşin hükümlerden azade uyanmak, onurlu ve haysiyetli yolculuklara korkmadan çıkan yolculardan biri olmak istiyorum.”

    Bu hassasiyetle ve aşkla göreve başlamak, çocukları dert etmek, onların mevcut kapasitelerini ortaya çıkarmak ve farklı becerilerini geliştirmek isteyen bir öğretmen olarak; hafıza, stratejik düşünme ve inovatif düşüncelerini geliştirmek adına, Akıl ve Zeka oyunlarını sınıfıma taşıdım. Akıl ve Zeka Oyunları; farklı düşünme becerileri yanında empati, sabır, saygı gibi birçok değerleri de çocuklara aşılamaktadır. Serbest etkinlik saatleri, Akıl Oyunlarını uygulamak ve dönüt almak için harika bir fırsat.

KUTU OYUNLARI                KAĞIT OYUNLARI

*Abolone                              *Sudoku

*Çin Daması                           *Anagram                    

*Hedef 5                                *Kelime Avı

*Q Bitz                                    *İşlem Oyunu

*Dedektif                                *Çit Oyunu

*Skippity

*Neşeli bardaklar

*Tangram

*Satranç

*Reversi vb.

*Mangala

         Bunun yanında ‘Türkiye Zeka Vakfı’ nı sosyal medyalardan takip edip ‘Türk Beyin Takımı’nın çalışmalarını sınıfınızda uygulayabilirsiniz hatta kim bilir  öğrenciniz o özel çocuklardan olup ‘Türk Beyin Takımı’nın bir parçası olur.Köy öğretmenliğinin yanında birleştirilmiş sınıf öğretmeni olarak şuna inanıyorum ki biz hayal ettikten ve istedikten sonra her şey mümkün 1 . ve 2. sınıflarda başarıyla uygulandı bu oyunlar. Anasınıfında bile uygulamak mümkün , yaşları küçük diye düşünmeyelim. Deneyelim, denetelim…

      Kim bilir belki de sınıfımızdan bir Bobby Fischer geçer. Onları keşfetmek bizim elimizde…

📆 07 Aralık 2020 Pazartesi 09:14   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...