MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Kültür-Sanat, Manşet » AA’dan Azerbaycanlı öğrencilere habercilik eğitimi
AA’dan Azerbaycanlı öğrencilere habercilik eğitimi

0
Azerbaycanlı 17 öğrenciye, Anadolu Ajansı (AA) editörleri tarafından gün boyu habercilik eğitimi verildi.

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), AA, TRT ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Azerbaycan’da yürütülen eğitim programı kapsamında başarılı iletişim öğrencilerinin Türkiye’ye TİKA aracılığıyla getirilmesi kapsamında, 17 Azerbaycanlı öğrenciye AA’da habercilik eğitimi verildi.

Azerbaycanlı öğrencilerle birlikte Türkiye’ye gelen Bakü Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Şamil Veliyev ile Radyo ve Televizyon Anabillimdalı Başkanı Aynur Kerimova’ya AA’nın çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Gün boyu AA birim editörlerinin tecrübelerini aktardığı Azerbaycanlı öğrenciler, ilk olarak her sabah düzenlenen Editör Masası toplantısını canlı izleyerek, dünyada meydana gelen gelişmeleri AA’nın bölge temsilcilerinden dinleme imkanı buldu. Daha sonra AA Haber Akademisi Koordinatörü Hayri Çetinkuş tarafından Azerbaycanlı öğrencilere AA Haber Akademisi hakkında sunum yapılarak, haber akademisinden yetişen yeni nesil gazetecilerin nasıl eğitim aldıkları konusunda bilgi verildi.

Uluslararası Haberler Yayın Yönetmeni Hasan Öymez, Azerbaycanlı öğrencilere AA’nın yapısı ve çalışmaları hakkında sunumda bulundu. AA’nın dünyanın birçok yerinde özellikle Ortadoğu’da köklü haber ajanslarını geride bırakarak en fazla haber üreten ajans haline geldiğini belirten Öymez, AA’nın kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde dünyadaki en iyi beş haber ajansı arasında yer alma hedefi olduğunu kaydetti.

Öymez, AA’nın küresel yapılanması ve haber ağıyla ilgili öğrencileri bilgilendirerek, AA’nın habercilik anlayışı, yabancı dillerdeki yayınları ve geleceğe yönelik hedefleri konularında da değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilere, AA’nın yabancı haber ajansları ve uluslararası haber kuruluşlarıyla işbirliğini anlatan Öymez, AA’nın yurtdışı haber ağı ve çatışma bölgelerindeki çalışmaları hakkında soruları cevapladı.

Eğitim kapsamında, AA birimlerini gezen Azerbaycanlı öğrencilere Türkiye Dış Haberler Editörü Ogün Duru, Ekonomi Haberleri Editörü Hamdi Ateş, Enerji Haberleri Editörü Fırat Gazel, İç Haberler Editörü Kamuran Akkuş, Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Yakup Şıvka tarafından ilgili editörlükler tanıtılarak, uygulamalı haber dersleri verildi.

Muhabir: Halit Gülşen

📆 10 Şubat 2015 Salı 21:44   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR