MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Haberler, Manşet » 5 Haziran Dünya Çevre Günü
5 Haziran Dünya Çevre Günü

Yazıyı görüntüle

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından çevre farkındalığını artırmak amacıyla her yıl 5 Haziran’da farklı bir temayla kutlanan Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması “Plastik kirliliğine son ver” olarak belirlendi. 

5 Haziran Dünya Çevre Gününün bulunduğu hafta, Türkiye’de Çevre Haftası olarak
kutlanıyor. 2023 yılı Türkiye Çevre Haftası Teması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Temiz Deniz
Temiz Dünya”
olarak belirlendi.

Hafta boyunca temiz çevre, temiz dünya, sıfır atık, deniz temizliği ve iklim değişikliği konularında ülke genelinde yarışmalar, konferans, sergi, çevre temizliği ve benzeri çevre bilinci oluşturma etkinlikleri düzenlenecek.

Bu yılki etkinliklerde Pasifik Okyanusu‘ndaki 1.6 milyon metrekarelik plastik yığını ve dünyanın birçok bölgesindeki deniz kirliliğine dikkat çekilecek. Türkiye’nin yüzölçümünün neredeyse iki katı büyüklükte olan bu plastik dağı, dünyamızın plastik kirliliği sorununun vardığı boyutları gözler önüne seriyor. Karadan ve nehirlerden denizlere, oradan da okyanuslara ulaşan plastik kirliliği, öncelikle denizel ekosistemdeki hayvan ve bitki türlerine zarar veriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok balık türünün zarar gördüğünü ortaya koyuyor.

Dönüşemeyen plastikler ve diğer kimyasallar solunum yoluyla canlıların yaşamına zarar veriyor. Toprağa, bitkilere, yüzey sularına ve yer altı sularına kadar sızarak besin zinciri yoluyla da insan ve hayvan sağlığına zarar veriyor.

Haber görseli için Endonezya (Indonesia)’dan sayın Purwaka Seta’ya teşekkür ederiz.

📆 03 Haziran 2023 Cumartesi 14:12   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...