MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Flaş!, Genel, Manşet » Ünlü Yazar Mehmet Niyazi Özdemir Vefat Etti
Ünlü Yazar Mehmet Niyazi Özdemir Vefat Etti


Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, yaklaşık bir aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İlk makalesini 1967 yılında yayınlanan Niyazi Özdemir, yaptığı önemli tarih çalışmalarıyla biliniyordu. Niyazi Özdemir ayrıca Türk edebiyat dünyasına birçok eser kazandırdı. 76 yaşında hayatını kaybeden, Özdemir’in tarihî romanları çocuk edebiyatı alanında çok okunan eserler arasındaydı.

Türk Edebiyatına birçok eser kazandırmış ve son yıllarda özellikle ilk gençlik dönemi çocuk edebiyatı eseri sayılan tarih romanları ile adından çokça söz ettiren tarihçi yazar Mehmet Niyazi Özdemir, yaklaşık bir aydır tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Özdemir’in cenazesi Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nden kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Adapazarı’nda 8 Nisan 1942’de doğan Özdemir. 1953’te Akyazı İlkokulu, 1957’de Haydarpaşa Lisesi, 1964’te ise İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Özdemir aynı zamanda Felsefe bölümünden de diploma aldı.
İlk makalesi 1967’de yayınlanan yazar, Türkiye, Babıalide Sabah, Gündüz, Muhalif ve Tercüman gazetelerinde yazdı.
“Ölüm Daha Güzeldi” romanıyla 1982’de Türkiye Milli Kültür Vakfının “Yılın Romanı Ödülü”nü, “Çanakkale Mahşeri” eseriyle 1999’da “Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü”nü kazandı.

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR’İN ESERLERİ
Romanları: Var Olmak Kavgası, İki Dünya Arasında, Bayram Hediyesi Hikâye, Yazılamamış Destanlar, Çanakkale Mahşeri, Dâhiler ve Deliler, Daha Dün Yaşadılar, Doğunun Ölümsüz Çocuğu, Yemen! Ah Yemen!

Düşünce kitapları: Plevne Tarihi, İslam Devlet Felsefesi, Millet ve Milliyetçilik, Türk Devlet Felsefesi, Türkiye’nin Meseleleri, Medeniyet Ülkesini Arıyor, Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği, Türk Tarih Felsefesi

📆 12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:37   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR