MENÜ ☰
Çocuk ve Genç » Alt Manşet, Kitap Dünyası, Manşet » Kubbealtı Sözlüğü İnternete Taşındı
Kubbealtı Sözlüğü İnternete Taşındı

lugat-gorsel
35 yıllık çalışma sonunda 2005 yılında üç cilt halinde yayınlanan Kubbealtı Lügati internet ortamına taşındı. Misalli Büyük Türkçe Sözlük adıyla yayımlanan ve Kubbealtı Lügati olarak bilinen sözlük, www.kubbealtilugati.com sitesinde hizmete sunuldu.

Sözlükte 61 bin madde ve bunlardan türetilmiş 35 bin deyim, 100 bin örnek bulunuyor. Kubbealtı Lügati’nin internete taşınması için Dr. Şeref Nâci Engin öncülüğünde bir ekip kuruldu. Ekipte TÜBİTAK’ta çalışan iki bilgisayar mühendisi, grafikerler, programcılar yer aldı. Engin, “İnsanlar telefon, iPad, bilgisayar kullanıyor. Özellikle de gençler, basılı kitap yerine internet uygulaması olan ürünleri tercih ediyor. Biz de bu konuda ‘ne yapabiliriz’ diye düşündük. Bir yıllık çalışmanın ardından sözlük internete aktarıldı.” diyor.
ayverdi
Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından hazırlanan sözlük, 3 ciltten oluşuyor. 400’ü eser sahibi toplam bin kişiden 100 bin misal, 200’ü aşkın yazarın 350’ye yakın eseri tarandı. Çeşitli sözlüklerde ve kaynaklarda geçen yaklaşık 250 eserden misaller alındı. 800’ü aşkın yazar ve şairden alıntılar yapıldı. 96 bin açıklamalı, kelime, madde başı ve ara madde olarak 61 bin kelimeye yer verildi. Bir arama motoru sayesinde, bilinmeyen, merak edilen veya misalli deyimler bulunabiliyor.
İnternet sitesinde sözlüğün yazarı İlhan Ayverdi hakkında da bilgi veriliyor. Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucusu olan İlhan Ayverdi, sözlüğün yayınlanmasından sonra 2009 yılında hayatını kaybetmişti.

📆 03 Eylül 2014 Çarşamba 15:46   ·   💬 0 yorum   ·  
Folklor Akademi Dergisi

YAZARLAR

SÖYLEŞİ

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR