İran Çocuk Edebiyatı Üzerine Hüseyin Bokaî ile Söyleşi

h.bokaie Foto: Figen Ataman
İranlı gazeteci yazar, İran Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Derneği Kültür Komitesi Başkanı Hüseyin Bokaî ve eşi Nilüfer Hanım ile Türk ve İran çocuk edebiyatının dünü, bugünü ve sorunları üzerine yaptığımız söyleşiyi yakında sizlerle paylaşacağız.

Hüseyin Bokaî; 1 Ağustos 1961’de Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz’de doğdu. İlköğrenimini burada tamamladı. Ailesi 1970’te Tahran’a taşındı.
Üniversite’de kimya okudu ve 1980’de öğretmenliğe, 1990’da gazeteciliğe başladı; muhabir ve editörlük yaptı. İlk kitabını 1990’de çıkardı. Edebiyat ve İran tarihi ile ilgili otuz kitabı yayınlandı. Ayrıca İngilizce ve Türkçeden Farsçaya üç kitap çevirdi.

bokai-2
Hüseyin Bokaî’ye göre İran ve Türkiye halkları arasında pek çok ortak nokta ve benzerlik var. Hüseyin Bokaî 2011’den itibaren iki ülkenin çocuk ve gençlik edebiyatları arasında bir köprü kurmak için çalışıyor.
Kafkasya kökenli Karapapak Türklerinden olan eşi Nilüfer Hanım da edebiyata yabancı değil. O da Fransızca’dan Farsça’ya birçok çeviri yapmış.
Onun varlığı da sohbetimize ayrı bir renk katıyor. Kendimizi akraba meclisinde hissediyoruz. Üç dört saatlik derin bir sohbetten sonra en kısa zamanda tekrar görüşmek temennileri ile ayrılıyoruz.

Yorum yapİleti:

YAZARLAR
admin

ANNEM / Coşkun ERTEPINAR
15 Temmuz 2018 Pazar
Hüseyin BOKAÎ

Yarışma
25 Mart 2015 Çarşamba
Selin UÇAR

AH BİZ / Selin Uçar
11 Temmuz 2018 Çarşamba
DUYURULAR
SÖYLEŞİ
ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HAFTA
BU AY
BU YIL
Tüm zamanlar
Çocuk ve Genç ® Çocuk ve Genç Gazetesi
Anasayfa · RSS · Bize Ulaşın · Tübilmer

Copyright © 2014 - 2018 Tüm hakları saklıdır.