Çevremiz ve Biz / Dr. Muhsin ÖZTÜRK
Muhsin ÖZTÜRK

cevre
İnsanlar dünyaya geldiklerinde, etrafında çeşitli varlıkların mevcut olduğu bir ortama gözlerini açmaktadır. Dağlar, toprak, bitkiler, hayvanlar v.s. bu varlıkları oluşturmaktadır. Allah, bu şekilde yaratmıştır bildiğiniz gibi. İnsanın hayatını devam ettirmesi, çevresindeki bu varlıklardan tasarruf etmesi ve bunlarla yaradılış ahengine uygun ve uyumlu yaşamaya bağlıdır.
Çevremizde bulunan bitki ve hayvanların hemen hepsi biz insanların yararı için yaratılmıştır. Bunların olmadığı hallerde insan hayatının devamında muhakkak aksaklık olacaktır. Bu aksaklık hayatın herhangi bir anında insanın karşısına çıkabildiği gibi olumsuz etkilerini daha sık ta hissettirebilmektedir.
Teknolojinin çok hızlı geliştiği, çarpık ve düzensiz şehirleşmenin yaşandığı günümüzde, çevremizdeki bitki ve hayvan varlığının hem çeşit ve hem de sayıca azaldığını, yok olduğunu görmekteyiz. Bu sebeple hayvan ve bitki varlığımızın korunması daha fazla önem arz etmektedir. Doğal su kaynaklarının azalması, ticari kazanç hırsı çevre tahribatını hızlandıran başka faktörleri oluşturmaktadır. Ahlaki değerlerimizdeki olumsuz değişimi de bu faktörlere ekleyebiliriz.
Hayvanlar ve bitkiler yaradılışlarının gereği hayatlarını devam ettirmek için kendi hallerinde gerekli gayreti göstermekteler. Biz insanlar, bunların yaradılışlarından gelen düzenine yanlış müdahalede bulunmamamız lazımdır. Bilinen misaldir; ağacın olmadığı yerde erozyonun görülmesi, buna bağlı toprağın yok olması ve gıda azlığına dolaylı sebep olunması söz konusudur. Her varlığı ile tam bir denge içinde olan kâinatta bu dengeye uygun tavır içinde olunmalıdır. Zararlı bir hayvan olarak gördüğümüz yılanların yok edilmesinde tarla farelerinin çoğalması ve bunların da insanlar için yetiştirilen bazı köklü bitkileri yemeleri ve yok etmeleri sonucunu meydana getirmektedir.
Günümüzde Köy nüfusu azalmakta buna karşılık şehir nüfusu artmaktadır. Çocuklarımız çiftlik hayvanlarımızı ancak televizyonda görebilmektedir. Ekmeğimizin hammaddesi buğdayın nasıl yetiştiğinden aynı yolla haberdar olmaktadır.
Şehir veya köy hayatımızda mevcut çevremizdeki hayvan ve bitkileri kendi yaşantımıza olan katkıları için ve Allah rızası için korumamız ve bu konuda hassas olmamız gerekir.

Yazarın tüm yazıları için tıklayınız:
01 Temmuz 2015 · 0 yorum · 1.392 kez okundu
Yorum yapİleti:

YAZARLAR
admin

ANNEM / Coşkun ERTEPINAR
15 Temmuz 2018 Pazar
Hüseyin BOKAÎ

Yarışma
25 Mart 2015 Çarşamba
Selin UÇAR

AH BİZ / Selin Uçar
11 Temmuz 2018 Çarşamba
DUYURULAR
SÖYLEŞİ
ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HAFTA
BU AY
BU YIL
Tüm zamanlar
Çocuk ve Genç ® Çocuk ve Genç Gazetesi
Anasayfa · RSS · Bize Ulaşın · Tübilmer

Copyright © 2014 - 2018 Tüm hakları saklıdır.