Cemil Meriç Ortaokulu’nda Bican Veysel Yıldız’la Şiir Rüzgarı

Kağıthane Cemil Meriç Ortaokulu, Yazarlar Okullarda Projesi kapsamında düzenlediği söyleşi ve imza gününde şair ve yazar Bican Veysel Yıldız’ı konuk etti.
IMG-20160225-WA0024
Kağıthane Cemil Meriç Ortaokulu’nde 25 Şubat 2016 Perşembe günü düzenlenen etkinlikte Bican Veysel Yıldız, öğrencilere yazmanın kişiler ve toplumlar için önemini anlatan bir sunum yaptı. Yıldız, yazma kültürü edinmenin hem bireylerin hem o bireylerin üyesi oldukları toplumların gelişmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu çeşitli örneklerle anlattı.

IMG-20160225-WA0025

IMG-20160225-WA0006

Çocuk yaşlarda okuma alışkanlığı ve yazma kültürü edinmenin önemine vurgu yapana konuk yazar, İstanbul Valisi Vasip Şahin himayesinde başlatılan İstanbul’un Çocuk Yazarları Projesi hakkında bilgilendirdiği küçük dinleyicilerine yazarlığa başlamanın sırlarını anlattı. Yağmur Hatıraları isimli kitabının yazılış sürecinin hikayesi üzerinden dinleyicilerine yazma konusunda cesaret verip çocuk yaşta yazar olmayı hedef gösteren Bican Veysel Yıldız, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Bugün sizler için imzalayacağımız kitabın benim dışımdaki yazarları altıncı sınıf öğrencileriydi. Bu kitabın ressamı ise bir yedinci sınıf öğrencisi. Size bu kitabın hikayesini anlatırken sizlerin de bu çocuklar gibi yazar olmayı, imza programlarına katılmayı hayal etmenizi istiyorum. Sizlerin böyle bir hayaliniz olsun. Benim de bir hayalim var: Bir gün sizin aranızdan çıkacak genç yazarların imza programlarında imza sırasına girip kitap imzalatmayı hayal ediyorum. Benim bu hayalimin gerçekleşmesi için sizlerden yazmayı önemsemenizi ve çokça gayret etmenizi rica ediyorum. Yazarları çok olan toplumlarda okuma oranı hem sayısal olarak artacaktır, hem daha verimli okumalar gerçekleşecektir.”

Konuşmasının sonunda Okul Müdürü Yaşar Uğur, proje koordinatörü Türkçe Öğretmeni Nermin Yurtbaşı ile okulun diğer öğretmen ve idarecilerine teşekkür eden konuk yazar, daha sonra öğrencilerin yazarlıkla ilgili sorularını cevapladı. Ardından küçük okurlarına kendi yazdığı şiirlerden okudu ve Yağmur Hatıraları isimli kitabını imzaladı.

Cemil Meriç Ortaokulu Müdürü Yaşar UĞUR ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Yazarlar Okullarda Projesi kapsamında okulumuzda her yıl değişik şair ve yazarlarımızı ağırlıyoruz. Bu yılın ikinci yarısındaki okur-yazar buluşması ve söyleşi etkinliklerimizi Sayın Bican Veysel Yıldız’ı konuk ederek başlatıyoruz. Sizlerin okuma alışkanlığı kazanmanızı, konuk yazarlarla yazı, şiir, sanat, edebiyat üzerine verimli söyleşiler yapmanızı istiyoruz. Sizlere dil sevgisini, edebiyat sevgisini kazandıracak seçkin yazarlarla, şairlerle sizleri buluşturarak sizin zihin gelişiminize ve gönül zenginliğinize katkı sağlamaktır.”

IMG-20160225-WA0033

IMG-20160225-WA0036

IMG-20160225-WA0031

26 Şubat 2016 · 0 yorum · 1.697 kez okundu
Yorum yapİleti:

YAZARLAR
admin

ANNEM / Coşkun ERTEPINAR
15 Temmuz 2018 Pazar
Hüseyin BOKAÎ

Yarışma
25 Mart 2015 Çarşamba
Selin UÇAR

AH BİZ / Selin Uçar
11 Temmuz 2018 Çarşamba
DUYURULAR
SÖYLEŞİ
ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
EN ÇOK OKUNANLAR
BU HAFTA
BU AY
BU YIL
Tüm zamanlar
Çocuk ve Genç ® Çocuk ve Genç Gazetesi
Anasayfa · RSS · Bize Ulaşın · Tübilmer

Copyright © 2014 - 2018 Tüm hakları saklıdır.